Ticari Irımtüzen (Aquaponics)

Bana sürekli sorulan bir soru bu. Hiç bir deneyimim yok fakat hidroponik veya akuaponik çiftliği kurmak istiyorum, nereden başlamalıyım.

İlk verdiğim cevap: “Bence toprak tabanlı bir çiftlik kurun” oluyor. Zira ırımtüzenin ticari kurulumu çok masraflı ve yönetimi de iyi bir bilgi birikimi gerektiriyor.

Bitki yetiştirmek, fizyolojisini, ihtiyaçlarını anlamak şart. İkinci önemli konu ise bu işin ticari kısmı ve Türkçe kaynak azlığından dolayı ingilizce bilmek şart. Yani öğrenilmesi gereken üç temel konu var:

  1. Çiftçiliği öğrenmek, ve
  2. Pazarlama, yönetim, ulaştırma gibi ticari yönünü öğrenmek gerekiyor.
  3. İngilizce bilmek ise neredeyse olmazsa olmaz.

Daha sonra öğrenilenler, ister ırımtüzen olsun, ister hidroponik; her yerde uygulanabilir.

Şimdi size çiftçilik konusunda hiç bir şey bilmediğiniz varsayarak bir kaç öneri ve linkler vereceğim.

1- İlk önerim İngilizceniz varsa Urban Farmer Curtis Stone isimli youtube kanalındaki videolara bir bakın. Bu adam müstakil evlerin bulunduğu bir mahallede insanların kullanmadıkları araziler üzerinde ticari çiftçilik yapıyor ve eğitimlerini veriyor.

2- Cenk Barer’in bostanında staj imkânı varsa katılın. Eğitimleri de çok iyi.

3- Piyasada ki en iyi ırımtüzen kitabı Dr. Wilson Lennard’ın Commercial Aquaponic Systems kitabıdır. Sitesinde hesaplama cetvelleri de bulunuyor. Dr. Lennard cana yakın bir insan, hiç bir mesajımı yanıtsız bırakmadı. Vakti varsa ve yardım edebileceği bir konuysa yardım eder.

Dr Wilson’un kitabı

4- Facebook üzerindeki Aquaponics Anonymous grubu ve bizim Türkçe olan Su Kültürü grubu hem akademik çalışma yapanları hem de hobi olarak uğraşan kişileri barındırıyor. Bunların Dosyalar kısmında binbir türlü tez, belge, kitap bulmak mümkün. Soracağınız sorular yanıtsız kalmaz.

5- Ryan Chatterson’un Aquaponics Koleji hem online hem de birebir ders vererek sizi bu maceraya hazırlayabilir. Ayrıca kendisi Aquaponics Anonymous grubuna da üyedir.

6- Konuya giriş yapmak açısından benim yazıp bedava yayınladığım şu ufak belge işinize yarayabilir.

7- Daha geniş bilgileri ve hobi sistemlerinin nasıl kurulacağını ayrıntılı anlattığım kitabımı da satın alabilirsiniz. Türkiye’de yazılmış ve geniş kapsamlı ilk ırımtüzen kitabıdır.

Benim yazdığım akuaponik kitabı

8- Bence evinizde iki IBC ile bir sistem kurup azot döngüsünü, balık beslenmesini, ne tür balık kullanacağınızın testini yapın. Balkonunda bile yapan var. Bu konularda hem benim youtube kanalımda (Türkçe) hem de Rob Bob’un kanalında (İngilizce) ayrıntılı videolar var.

Rob Bob

9- RAS konusunda bilgilenmek için Timmons, Guerdat, Vinci isimli yazarların Recirculating Aquaculture kitabını da tavsiye ederim. 4. baskısı yapılan bu kitap sektörün en iyi kitaplarından biridir.

Posted in Irımtüzen, Türkçe and tagged , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.