Peynir Kursları

Eğer Facebook’daki Home Cheese Makers sayfamızı takip ediyorsanız biliyorsunuzdur. Geçtiğimiz aylarda Kanberra’da bir günlük peynir yapımı kursu vermiştim. 1 günlük bu kurs da iki grup halinde 40 kişi katıldı ve istediğim her şeyi gerçekleştiremesem de benim için iyi bir deneyim oldu. Beyaz peynir, mozzarella ve lor peynirlerini 3 saat içine sıkıştırmayı başardık. Bu kurslardan elde edilen gelir Canberra Environment Center adlı kuruluşun organik ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak amaçlı etkinliklerinde kullanılıyor.

İlk kursun posteri

Hızımızı almışken bir de Camembert kursu verelim dedik. Camembert yapılması zahmetli fakat bir o kadar da mükaafatı güzel olan bir peynir türü. Hele ki keçi sütünden yapılırsa tadına doyum olmuyor. Bu kurslara merakın fazla olması ve insanların ev yapımı yiyeceklere daha fazla yönelmeleri beni çok mutlu ediyor.

İkinci kursun posteri

Camembert kursu için evde daha önceden camembert yapıp götürmek gerekecek. Bu iş için yakında kolları sıvayacağım. Daha henüz peynir yapımına başlamadık, arkadaşımın haber vermesini bekliyorum süt için fakat bir hafta sonu camembert yapımı için keçi sütü tedarik etmek lazım.

Kolları sıvayalım o zaman.

Posted in Peynir, Türkçe and tagged .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.