Elvis’in Sevdiği Tavuk Kızartması Tarifi

Yemek yapmayı seviyorum. The Google Story isimli kitapta Elvis Presley’e yemek yapan aşçının çırağının Google’da yaptığı işlerden bahseden bir bölüm var ve bölüm içinde bir tavuk kızartması tarifi var. Tabii internette aratınca hemen tarif geliyor fakat ölçüler Amerikan sistemine göre verilmiş ve 30 tavuk için. Bunu evde yapmak için hem tarifin ölçülerini metrik sisteme hem de bir kaç kilo tavuğa göre değiştirmek gerekti. İşte burada benim patron Simon’ın da yardımları ile çevirdiğimiz tarif.

Buttermilk Fried Chicken Elvis Loved
1 çay kaşığı Kekik
.5 çay kaşığı Yabani kekik
.5 çay kaşığı Basil
1 çay kaşığı Soğan Tozu
1 çay kaşığı Sarımsak Tozu
1 çay kaşığı Çekilmiş Hardal Tohumu
1 çay kaşığı Paprika
0.5 çay kaşığı Kırmızı Pul Biber
1 çay kaşığı Kereviz Tohumu
1 çay kaşığı Tuz
1 çay kaşığı Koriander (bunu sanırım bulmak zor olabilir)
1 çay kaşığı Kimyon
0.5 çay kaşığı Cayenne cinsi kuru yada toz biber
1 çay kaşığı ince çekilmiş karabiber
0.5 çay kaşığı ince çekilmiş beyazbiber (aynen karabiber gibi fakat beyaz renkli)
800 ml Buttermilk (buttermilk de gene bizde olmayan birşey. bunu yerine yoğurt kullanabilir veya 1 yemek kaşığı sirke veya limon suyu+ 1 kaptan 1 yemek kaşığı eksik sütü karıştırıp, odada 10 dakika bekletip kendiniz hazırlayabilirsiniz.) Alıntı tabii ki www.portakalagaci.com dan.
3 kg tavuk parçaları (tercihen but yada bacak parçaları fakat kemiksiz. Sırf tavuk göğsü iyi sonuç vermeyebilir)

Tüm bu baharatları genişçe bir kapta karıştırın ve üzerine buttermilk eklerken yavaşça çırpma teli ile karıştırın ve tam olarak karıştığına emin olun.

Bu karışımı tavukların üzerine döküp iyice yedirin ve 5 gün boyunca buzdolabında tutarak marine edin. Kapaklı ve hava almayan bir kap olsun ve her gün çıkartıp biraz karıştırın ve vakit geçirmeden buzdolabıne geri koyun.

Kızartmak için

  • Yukarıdaki baharatların 4 katı fazlasını tekrar karıştırın ve
  • 60g mısır unu ile
  • 250g kepekli un ekleyin

Tavukları marineden alıp fazla süzülmeden bu kuru karışıma bulayın.

375 derece fıstık yağında (Peanut oil) dış kısmı altın renginde sararıncaya kadar kızartın. Fritöz kullanmanız daha iyi olabilir varsa. Bu aşamada sadece tavuğun dış kısmı pişmiş olacak. Tavukları bir tabakta kağıt havluların üzerine koyun ki fazla yağ çekilsin. Fıstık yağının güzel bir aroması var fakat bulamazsanız susam yağı, canola gibi bir kaç yağın karışımı da olabilir. Tabii ki tat değişecektir.

Pişen tavukları fırında ızgara telinin üzerinde tekrar pişirmeye devam edin. Bu aşamada ızgara telinin altına bir tepsi koyun ki akan yağlar tepside toplansın. Sanırım 180-200 derece arası ve fansız olması lazım. Tavuklardan bir tanesini parçalayarak içinin pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Eğer tepside fazla yağ birikirse bu tahlikeli olabilir. Arada bir kontrol edip bu yağı dışarı alın ki yangın çıkmasın.

Tarifi henüz ben denemedim. Fakat çok yakında deneyeceğim. Ofiste düzenlediğimiz Multicultural Lunch (Çokuluslu Yemek Olayı) için başka bir kişide yapmayı düşünüyor.

Ola ki bu tarifi denerseniz resimlerini görmek isterim… Ayrıca doğacak hasarlardan ve kilolardan mesul değilim 😉

Posted in Fermente, Türkçe and tagged .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.