Kompostunuz Mineral Açısından Zengin Mi?

John Jeavons biyo-intensif tarım metodunu geliştirirken kompost ihtiyacının daha doğrusu kaliteli kompost ihtiyacının farkındaydı. Bazı araştırmalar yapıp çeşitli bitkilerden oluşan bir bahçe tasarladı. Bu bahçe gıda üretmiyor, sadece kompost yapılacak bitkileri üretiyordu. Bu bitkiler de farklı mineralleri toplama özelliklerine göre seçilmişdi.

John Jeavons

Kompostun gerçekten mineral yoğunlukta olması, içine giren malzemenin kalitesine bağlı. Eğer kaya unu, balık karkasları veya peynir altı suyu kullanmıyorsak, bu mineral madenciliği yapan bitkileri, toprağın üst 60cm tabakasındaki mineral eksikliklerine göre seçip yetiştirerek kompost yapabilirsiniz.

John Jeavons’ın bio-intensive tekniğini anlattığı kitabı

Aşağıdaki Excel dosyasını örütbağında bulduğum bir tablodan uyarlayarak geliştirdim. Yararlı olacağı kanısındayım.

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged , , , .

One Comment

  1. Hocam selamlar bu bitkilerin ihtiva ettiği mineral tablosunu bitki çayı da yaparken kullanabilirmiyiz, hani yeşil bitkiyi kıyıp suda bekletiyoruz ya onu kast ediyorum. Senin tabloyu kitaba koyacağım. Bir de gübre şerbeti için tarif var mı elinde ben hep göz kararı yaptım . Sıvı gübreler için tarif lazım iki üç tane olsa yeter, senin yayınladıklarından olsun ki senin siteyi referanslar bölümüne yazacağım,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.