Irımtüzende Mikoriza Mantarları

Bu ırımtüzen hobisine başladığımdan beri okuduğum makale ve seyrettiğim videolarda mikorizadan ya hiç bahsedilmiyor ya da sulu ortamlarda gerek olmadığı savunuluyordu. Hatta Friendly Aquaponics firmasının çıkarttığı pdf dosyasında bile bir kökün kılcal uzantılarının ki mikoriza mantarlarının yapışması için gerekli, olmadığı resimlerle açıklanmıştı.

Eğer topraktaki mikoriza mantarlarının neler olduğunu merak ediyorsanız şu videomu seyredin.

Besinlerin ırımtüzende zaten eriyik halde olması, bitkinin bunları direk alabilmesi, ve sürekli su bulunduran ortamlarda mikoriza olmaz demeleri bizi biraz kandırmış sanırım.

Biz de ırımtüzende mikoriza olmuyor diye düşünüp fazla araştırma yapmadan kabul etmişiz.

Tabii burada Derin Su Kültürü değil çakıl dolu sebze yataklarından bahsediyorum. DSK yataklarında mantar biraz daha zor oluyor.

Hidroponik endüstrisine baktığımızda; sentetik sıvı gübreler kullansalar dahi ürün olarak satılan mikoriza tozları var. Yani aslında Besin Akıntı Kanalı borularında bile kullanılan bir şey.

Köklerdeki mikoriza mantarları

Irımtüzen daha henüz bir endüstri haline gelmediği ve kendi eko-sistemini oluşturmadığı için böyle bir ürün yok.

Ama hidroponik için üretilen ürünleri alıp kullanmamızı engelleyen bir kural da yok. Fakat bu ürünlerde sadece Trichoderma denilen bir mantar türü var ve fiyatları aşırı pahalı. Zaten bir salata yapacağız diye hunharca para harcadık.

Çakıl dolu sebze yataklarında mikoriza mantarı yapışacak kök bulduğu sürece gelişme imkanı var.

Sistemin fosfor yükü az olmalı zira aşırı fosfor mantarlar için iyi değil. Tuz oranı da 1 ppt’yi geçmemeli.

Sürekli su dolu yataklarınız varsa oksijen açısından doymuş olmalı. Mantar suyun içinde de yaşayabiliyor ama eriyik oksijenin çok olması lazım.

Minik bir çam fidesi hayatının başlangıcında mantarlarla arkadaş oluyor

Mikoriza mantarlarını besleyen en iyi şey kendi hazırladığım sıvı balık gübresi. Eğer çakıl dolu yataklarınız varsa ve balık hasadından sonra sistemi döndürmek amaçlı balık gübresi ekliyorsanız bu yeterli olacaktır. Zaten fideleri dikerken köklerde arta kalan toprak ve fideleri yetiştirirken uygulanan sıvı gübreler mantarların gelişmesi ve ırımtüzene transferi için yeterli olacaktır.

Daha önce bahsettiğim solucan kulesini de çakıl sebze yataklarına entegre edebilirsiniz. Bu yöntemde sebze yatağının bir köşesine altı delik bir kova yerleştirip içine mutfak artıklarını ve toz haline getirilmiş yumurta kabuklarını atarsanız aynı işi görecektir. Arada bir de bir miktar sağlıklı toprak ile destek vermek gerekir ki mikoriza sporları sisteme girsin. Ben kaya tozu da ekliyorum. Solucanlar burada çalışarak sisteme azalan mineralleri sağlıyorlar.

Mikoriza mantarları toprak bahçelerimizde zaten çok önemli bir yere sahip. Toprağın asiditesi ne olursa olsun mantarların kılcal köklere yapışarak köklerin etrafındaki asiditeyi ayarladığı bilinen bir gerçek. Irımtüzende gelişmelerini sağlayabilirsek asidite farklılıklarından dolayı bitkinin mineral eksikliği problemlerini de gidermiş oluruz.

Posted in Irımtüzen, Türkçe and tagged , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.