Roket Fırın, Soba ve Türevleri

Geçtiğimiz günlerde sevdiğim adamlardan Paul Wheaton’ın KickStarter’da açtığı Roket Fırın projesini desteklemiştim. Proje biteli 5 gün filan oldu ve permies.com forumlarında da satılan ufak tefek videolardan bazılarını da bize de açtılar. Bu videolar roket fırın, hügelkültür yatakları vs. ile ilgili.

Permies.com forumları eğer İngilizce biliyorsanız permakültür konularında oldukça zengin bir forum. Ayrıca en iyi yönetilen forumlardan da biri.

Oldukça öğretici olan bu videolar çok güzel bilgiler vermekte. Projeyi esas destekleme amacım bahçedeki tüplü mangalı roket fırın ile değiştirip bazı pişirme işlerini bahçeye taşımaktı. Yazın evde fırın açmak çok iyi olmuyor. Hafta sonları bir haftalık yetecek yemeği pişiriyoruz. Roket fırını ile bu işi bahçede ve elektrik veya gaz kullanmadan yapmak çok hesaplı olacak.

Roket fırınlarının iki türü var. Beyaz Fırın odundan çıkan dumanın pişen yiyeceklere değmesine izin vermiyor. Kara Fırın ise odundan çıkan dumanın fırının her yerinde dolaşmasına izin vererek pişen yemeklere bir miktar füme aroma katmasına neden oluyor. Bu proje ise beyaz fırın modunda.

Projenin PDC (Permakültür Tasarım Kursu) ve ATC (Uygun Teknoloji Kursu) kısmını desteklemiştim. Pek çok videoya online erişimim olacak. Kickstarter projelerini bu yüzden seviyorum. Sadece ürünü değil ekstra bir sürü ürün alıyorsunuz.

Roket sobalarından permakültür kitabımda da bahsediyorum. Özellikle kışın sert geçtiği yerlerde evlerin ve ahırların ısıtılması konusunda çok az odun harcayarak kullanılabilir. YouTube üzerinde pek çok videoya ve ücretsiz planlara da erişebilirsiniz. Yapımı için kaynak makinesi gerektiriyor ama bir kere yapılıp kullanıldığında göreceksiniz ki çok ekonomik bir pişirme ve ısınma yöntemi.

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged , , .

One Comment

  1. Pingback: Roket Fırın – Gürkan Yeniçeri

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.