Ticari işletmelere örnekler

Forumda birisinin sorusu üzerine listelendi bunlar. Size de bir feyz olur “gaza getirir” diye çevirip yayınlıyorum.
Waterfarmers Aquaponics ırımtüzen çiftliği seralarda üretim yapıyor. Sahibi Arvind Venkat güneydoğu Asya, Hindistan ve Ortadoğuda 15 adet ticari operasyona imza atmış. Kendisi Kanadalı. Şu an Ortadoğuda deneysel bir çiftliği yönetiyor ve yüzlerce test yapıyor. Balık yeminin çeşitli sebzelere oranı hakkında elinde bulunan veri kimsede yok deniyor ve bu veriler bizim daha önce tartıştığımız verilerden oldukça düşük deniyor. Ticari ırımtüzen uygulamaları hakında piyasada ki herkesten daha fazla veri analizi yaptığı söyleniyor. Çırak olmak istiyorsanız bu adamdan daha iyi usta olmaz herhalde. 
Evergreen Republic ırımtüzen çiftliği Hong Kong’da bulunuyor. Ray Lok ve Leon Yeo tarafından kurulmuş. 2500 metrekare yetiştirme alanları var ve sadece 2 senede Hong Kong’un organik sebze pazarında %10 paya sahip olmayı başarmışlar. Zaten USDA organik sertifikaları da var. 

Güney Kore’de Mannacea ırımtüzen çiftliği Seul’un 60 kilometre güneydoğusunda yer alıyor ve Aron Park ile Taebyung Jeon tarafından kurulmuş 7500 metrekarelik bir işletme. Aylık 1.2 milyon amerikan doları ciroları var ve bunu kendi geliştirdikleri patentli filtre sistemi ve müşteriye satış ve tedarik kanalları sayesinde yapıyorlar, anında hasat yapıp kapıya teslim ediyorlar. Yakın zamanda kapasitelerini ikiye katlayarak 15bin metrekare yetiştirme alanına sahip oldular.

Irımtüzen ticari yapılabilir mi, organik olur mu gibi sorular hala aklınızdaysa, bir nebze olsun merakınızı gidermiştir umarım

Posted in Irımtüzen, Türkçe and tagged , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.