Arı Zehrine Karşı Alerji – Anafilaktik Şok

Bal arıları ile ilk defa karşılaşan birinin aklına ilk gelen soru “Acaba arı sokmasına karşı ne tür bir tepki gösteririm” olur. Genelde de arı sokup iğnesi ile acıtan bir böcek olarak algılanır. Bunun yanında yazın çok görülen eşek arıları da sakınılması gereken arılardandır.

Vücudun arı sokmasına gösterdiği tepkiyi gruplarsak:

1- Bağışıklığı olanlar. Arı sokması bu kişileri hiç etkilemez. Bir sivrisinek sokmasından daha etkili hissedilmez.

2- Hassasiyeti olanlar. Arı sokunca şişme, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Genelde %95 bu kategoridedir. İlerleyen zaman içerisinde arıların sokması ile birlikte bünye artık bağışıklık kazanabilir veya alerjik tepkiye de dönebilir.

3- Alerjisi olanlar. Arı sokması ile birlikte hızlı olarak, baş dönmesi, kusma, nefesde daralma, terleme ve kalp atışlarının hızlanması olur. Eğer ilk saatler içinde tıbbi müdahele yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir. Anafilaktik Şok‘da denilen bu olaya maruz kalan arıcıların epi-pen dedikleri bir şırınga taşımaları ve arı sokar sokmaz kendilerine iğne yapmaları zorunludur. Bu kategoriye giren kişilerin yüzdesi oldukça az.

Doktorunuzdan isteyeceğiniz bir kan tahlili ile ne olduğunuzu anlayabilir ve koruyucu önlemler alabilirsiniz.

EBay’den de bir elbise aldım. Ama ellerim hala açıkta idi. Geçen gün gene sokulunca (tamamen benim aptallığım) eşiminde baskısı ricası ile eldiven giydim. Artık astronot gibi geziyorum arıları açınca.

Ama dur bak. Bir gün Yvon Achard gibi evliya donu ile açacağım kovanlarımı.

 

Posted in Arıcılık, Türkçe and tagged , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.