Irımtüzen Sistemlerinde Su Değerlerinin Ölçümü

Irımtüzen sistemlerinde pH, amonyak, nitrit ve nitrat ölçüyoruz ve bu işi test kitleri ile kolayca hallediyoruz. Düzenli olarak bu ölçümlerin yapılması gerektiğini daha önce anlatmıştım. Eğer test kitiniz yoksa hemen edinmenizi tavsiye ederim. Aşağıda ki diğer değerleri ölçmeseniz bile pH, amonyak, nitrit ve nitrat değerlerini muhakkak ölçün.

Tuz ve diğer elementlerin ölçmek için de bir TDS (total dissolved solids – tüm eriyik mineraller) metrem var. Eğer sisteme tuz ekleyeceksem önce su eksikse su ekliyorum, sonra TDS metre ile tuz oranına bakıyorum ve eksik çıkarsa tamamlıyorum.

Genel su sertliği (GH) ve karbonat yoğunluğu (KH) için de ölçüm kitleri var. Eğer musluk veya kuyu suyu kullanıyorsanız ve kireçli bir su ise bu değerleri ölçmeniz şart. Eğer yağmur suyu kullanıyorsanız gerek yok. Çin ve Malezya’da ırımtüzen yapanlar bu değerleri genelde ölçüyor. Kıbrısta da yapıyor olsaydım kesin ölçerdim.

Eriyik Oksijen (DO) eğer derin su kültürü (RAFT) yapıyorsanız önemli oluyor çünkü köklerin çürümesini engelleyecek bir mekanizma. Elektronik DO metreler mevcut. Ben sifonların çanlarını çıkarttığımdan beri sebze yataklarımda sürekli su bulunduruyorum. Sebze yatağından sürekli balık tankına akan su havayı da taşıyor. Tabii sebze yataklarının anaerobik olmaması için de bir hava motorum var. Geceleri kapasam da yeterli oksijen mevcut. Tabii alabalık için ek bir koruma mekanizmasıdır hava motoru.

Elektrik geçirgenliği (EC) konusunu da araştırdım ve ticari uygulamalar da bile ölçülmüyor. Hobi ve yarı ticari yapan bazı kişiler Arduino ile bir kaç devre yapmışlar ama sürekli EC ölçen yok. Özellikle EC toprakda çok önemli bir test. Elektrik iletkenliği toprağın ne kadar elektrik ilettiğini ölçen bir testtir. Toprakda ki tüm besinler ya katyondur (pozitif yüklü) yada anyondur (negatif yüklü). Bu besinler suda çözünmüş halde toprakta bulunurlar ve elektrik taşıma/iletme özellikleri vardır. Ne kadar fazla elektriği iletiyorlarsa o kadar fazla bitkilerin özümsemesi için uygundurlar. Yani EC yüksek olduğunda besinlerin kullanılabilirliği yükselir.

EC’nin yüksek olduğu yerlerde gübre kullanımı da azalacaktır fakat besinlerin kullanılabilirliği artınca istenmeyen yabani otlar da çoğalacaktır. Bunun önleminin bir yolu önceden yonca, tatlı patates gibi bitkilerin ekimi ile yaşayan bir malç oluşturmak olacaktır.

EC yani elektrik geçirgenliği konusunu araştırırken şu elektronik devreye denk geldim. Bir avometre ile devrenin çıktısını okuyup EC, TDS ve PPM değerlerini öğrenmek olası. Eğer elektronik devrelere hakimseniz, eliniz havya tutuyorsa bu devrenin yapımı kolay.

Tabii ki EC ölçümüne etki edecek pek çok faktör de yok değil. Zaten toprak analizlerinde tek başına kullanılan bir birim de değil. Toprak yoğunluğu, yapısı, su tutma potansiyeli, buharlaşma, ölçüm zamanı, mineral yapı, tuz halindeki besinler, toprak sıcaklığı gibi pek çok etken EC ölçümlerine etki eder. Bu yüzden tek başına kullanılabilecek bir değer değildir. Bütüncül olarak tüm ölçümleri yapıyor olmamız gerekiyor.

Öte yandan ECnin yüksek veya alçak olması çok da önemli bir konu değil. Sizin yetiştirdiğiniz ürünler eğer yüksek briks değerlerini tutturuyorsa doğru yoldasınız demektir. İngilizceniz varsa şu belgeden toprakta EC ölçümleri konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Balık bitki dengesi iyi kurulmuş bir sistem zamanla asiditesini de ayarlayacaktır. Eğer yeminiz de çok çeşitli ise ve tuz olarak 1ppt her zaman bulunuduruyorsanız sorun olmadan optimum değerleri yakalayacaktır.

Posted in Irımtüzen, Türkçe and tagged , , , , .

One Comment

  1. Pingback: Otlak ve Irımtüzende Nitrat ve Azot-Bazlı-Nitrat’ın Farkı – Gürkan Yeniçeri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.