Toprak Üretimi

Toprak üretmek, doğa ananın milyonlarca yılını alan bir uğraş. Fakat üzerinde sebze meyva yetiştirdiğimiz toprağımızı ne kadar tanıyoruz? Neyi eksik, hali vakti yerinde midir, bir şeye ihtiyacı var mıdır hiç sorduk mu? Sadece aldığımız ürüne göre mi veriyoruz gübreyi, suyu?

Sorular çok tabii. Toprağın içinde bir mikro hayat var. Her yaşayan canlının bir görevi olduğu gibi toprak mikro-organizmalarının da belli işleri var. Bakteriler, böcekler, solucanlar ve üzerinde yaşayan bitkiler ile hayvanlar bu döngünün bir parçası. Ama bu “döngü” gerçekten bir döngü mü yoksa bazı noktaları kırılmış mı?
9 metrekare sebze bahçesi ile yıllık bir insanın ihtiyacı olan besinin kalori cinsinden hesaplamasını yapan John Jeavons’ın Bio-Intensive Yetiştiricilik sisteminin de ana teması toprak üretimi ile ilgili. Nasıl üretilir toprak? kompost ile. Nedir kompost? Bahçe ve mutfakdan çıkan yeşil artıkların anaerobic ve aerobic mikro-organizmalar ile çürütülmesi ve besin değeri yüksek toprağa dönüştürülmesidir.

Sadece mutfaktan her gün bir sürü yeşil artık çıkıyor.
Benim evin önünde 2 adet plastik kompost bidonu var. Tanesi 200 litre alıyor. Bahar yaklaşıyor ve yakında bunları açıcam. Kesilen çim, yaz sonunda bahçede işi biten bitkiler, kabak ve karpuz bitkileri, biraz toprak, mısır bitkisi, muz kabukları ki potasyum kaynağıdır, bir miktar gübre ve aklınıza gelebilecek her türlü yeşil artık kompost bidonlarına girer. Narenciye kabukları ve soğanlarda dahil. Zaman zaman gölden yakaladığımız sazan balıkları, artık tavuk kemikleri de az olarak ortasına gömülür. Yaptığım peynirlerin suları da komposta ekleniyor. Bir daha ki bahar başında açlır ve elenir. Büyük parçalar ayrılır ve sonbaharda toplanan kurumuş yapraklarla harmanlanır. Bu yapraklar torbalarda bekletildiği için biraz küflenmiştir.
Mısır, bakla gibi sert gövdeli sebzeler yetiştirerek kompostunuza katkıda bulunabilirsiniz. Toprakdan çıkanı tekrar geri toprağa vermelisiniz.
Daha sonra bahçeye serpilerek kullanılır.

Yeni kutularımız mantar kompostu ve benim kompost ile doldu.

Kompost bakteriyel bir işlem olduğu için asiditesi yüksekdir. Kireç taşının tozu ile asidite normale çekilebilir yada açıkta bekleterek asiditenin normal hale gelmesi sağlanır.

Youtube veya Google ile aratırsanız kompost yapmak için envayi çeşit plan ve yöntem geliyor. Yerinize göre bir tanesini seçip uygulayın.
Bir de sadece yeşil artıkları değerlendirdiğim solucan çiftliğim var. Solucan dışkısı ve çıkan su da sebzelere sıvı gübre olarak veriliyor. Solucan dışkısını su ile seyreltip veriyorum ve içine peynir altı suyu veya başka gübreler ekleyerek güçlendiriyorum. Özellikle kış sebzeleri sıvı gübreyi daha iyi alıyor.

Dışarıdan gene gübre alıyoruz tabii ama yerimiz biraz daha büyük olsa ona da gerek kalmazdı. Yeşil gübre denen hardal, kara buğday, soya gibi bitkileri yetiştirip çiçek açmadan evvel toprağa gömmek de toprağın azot ve diğer besleyici maddeler açısından zenginleçmesini sağlıyor. Aynen Fukuoka’nın çavdar ve pirinç saplarını toprağa geri vermesi ve yonca yetiştirmesi gibi.

Toprağınıza bakın! Kasada, balkonda dahi yetiştiriyor olsanız bu önemli.

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged .

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.