Baltalı Peynirleri

Bulunması en zor olan sütlerden biri de keçi sütü. Evde peynir yapacağımız zaman birisi 20 litre keçi sütü ile çıkagelirse o kişiyi kutsal ilan edecek kadar. Acaba bodur keçi türlerinden iki tane bizim bahçeye alsam mı diye eşime sorduğumda yüzüne takındığı ifade ise 1000 kelimelik makale yazmaya yeterdi :-)). Bana ancak bir kere nasip olan taze keçi sütü ile çalışma fırsatımda yaptığım camembert peynirleri ise anlatması mümkün olmayan bir aroma ve kalitede peynir ortaya çıkartmıştı. Bu keçi sütünden olma camembert’leri yedikten sonra artık normal inek sütü camembert peynirleri bana çok yavan gelmeye başladı.

Türkiye’de keçi sütünden yapılmış bir peynir bulmak ise eskiden zordu fakat şimdi Baltalı Gıda firması ile giderek kolaylaşacağa benziyor. Habere blogumu kontrol ederken yandaki haberlerden ulaştım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması ile birlikte bayan girişimciler hakkında yazılar gazetelerde boy göstermeye başladı ve Sayın Funda Özer Baltalı‘nın kurduğu Baltalı Gıda Artun Bey’in yazısında da yer alarak ismini duyurmuş. Funda Hanım tesisi kurmakla kalmamış, bir de Hollanda’dan keçi spermi getirterek keçilerinin soyunu düzeltmek ve süt miktarını arttırmak için girişimlerde de bulunuyor. Her ne kadar tesis artizan mantığını aşsa da (1000 keçi ve günlük 10 ton süt işleme kapasitesi)Türkiye peynir piyasası için mükemmel bir gelişme. Firmanın ürün yelpazesi şimdilik 4 peynir ile sınırlı fakat eminim ileride bunu arttıracaklardır. Keçi sütünden beyaz peynir yapan Baltalı Gıda’nın ayrıca Chevre benzeri bir taze peyniri ve sürülebilir tarzda labneh ve armola peyniri de var. Yakında günlük süt, kaşar, tulum ve lor peynirleri de  raflarda olacakmış.

Keçi sütünden yapılan peynirler hakkında daha önce yazmıştım. Gönül ister ki Funda Hanım ileride Crottin gibi sert peynirlere veya Camembert/Brie tarzı beyaz küflü peynirlere veya morge ile dışı yıkanmış ve olgunlaştırılmış keçi peynirlerine de el atsın ve bu peynirleri marketlerde bulmak kolaylaşsın. Tabii o zamana kadar tek yolunuz bu peynirleri kitabımı kullanarak evde yapmak.

Funda Hanım’a bu sektörde başarılar diliyorum ve ürün yelpazesini bir an önce geliştirmesini merakla bekliyorum.

Posted in Peynir, Türkçe.

One Comment

  1. Yazılarınızı severek takibediyorum,bu konunun altına Longoz Çiftliği keçi peynirlerini de eklemeden edemeyeceğim;ben 3 kg getirtmiştim,9 ay bekletilmiş,harika bir peynirdi 🙂
    Yaşar Uğur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.