Mavi Küflü Peynir – Tarif

Mavi küfü elde etmesi uzun sürüyor bunun yerine bir çeşit mavi küflü peynir alarak kullanabilirsiniz. Peynir yaşayan bir ürün olduğu için bu küfler de halen daha yaşamakta ve peyniri olgunlaştırmaya devam etmektedir. Mavi küflü peynirin küflerini bıçak yardımı ile kazıyıp bir bardak sütün içine atın, çalkalayarak karıştırın ve bir gece bekletin. İşte starter kültürünüz hazır.

Bu peynir tabii ki Divle mağaralarında (obruk) yıllandırılan tulumlar gibi olmayacak ama P. Roqueforti ile olgunlaştığı için tadı yakın olacaktır.

Malzemeler

  • 8 Litre süt
  • 160ml starter (termofilik, mezofilik yada 50-50 ikisinin karışımı veya sadece yoğurt)
  • Yukarıda bahsedilen mavi küf ve süt karışımı (P. Roqueforti bakterisi)
  • Renet-Şırdan mayası (kullandığınız markaya veya deneyiminize göre ölçün)
  • ¼ tsp CaCl2, 50ml su ile karıştırılmış (isteğe bağlı)

Yapılışı
Temel olarak beyaz peynir tarifine benzer ama peyniri salamuraya yatırmak yerine terleme kabına koyacağız.

Süte CaCl2 karışımını ekleyip güzelce karıştırın.

Sütü 30°C’ye ısıtın.
Starter ve P. Roqueforti kültürünü ekleyin ve bir çırpma teli ile karıştırın. Starter sütün heryerine dağılmış olmalı.
45 dakika boyunca sütü 30°C’de tutarak olgunlaşmasını sağlayın.
Reneti 4 yada 5 çorba kaşığı saf su (klorsuz yada temiz olduğuna emin olduğunuz yağmur suyu (kaynatılıp soğutulmuş)) ile karıştırıp süte ekleyin.
5 dakika boyunca tel ile karıştırın ve hiç kıpırdamayacak biçimde 1 saat bekletin. Sıcaklığın 30°C de sabit olmasına dikkat edin.

1 yada 2 saat sonra telemenin oluşup oluşmadığını test edin.

Teleme bıçağı ile 1cm3’lük küpler halinde kesin.

10 dakika bekleyip telemeyi dinlendirin.

Delikli kepçe ile telemeyi fazla zedelemeden karıştırın ve 1cm3’den büyük olan parçaları bıçak ile tekrar kesin.

30 dakika boyunca telemeyi dinlendirin ve arada bir delikli kepçe ile çevirin ki birbirlerine yapışmasınlar.
Steril kalıba serilmiş peynir bezini hazırlayın ve telemeyi beze aktarın. Kalıp ve peynir bezinin kaynar su ile sterilize edilmesi gerekmektedir.

Kalıplar suyu süzülene kadar 30°C’lik sıcak bir ortamda durmalıdır. Bu iş için tahta bir kutu ve içinde iki adet lamba yanan bir düzenek hazırlayabilirsiniz. Arada bir peynirleri kalıplardan çıkarıp ters yüz edin ve her iki tarafının da düzgün olmasını sağlayın.

Peynirler tamamı ile süzüldükten sonra terleme kabına alınır. Bu kap %90’lara varan nemi ile P. Roqueforti bakterisinin üremesine yardımcı olacaktır. Oda sıcaklığında durması yeterlidir. Arada bir kapağını açarak hava aldırın ve dış yüzeyini tuzlayın. Bir süre sonra peynir dışında mavi küf oluştuğunu göreceksiniz. Arada bir peyniri çevirin ve her iki tarafında da mavi küf oluşmasını sağlayın.

Peyniri steril bir şiş yardımı ile muhtelif yerlerinden delin. Zamanla bu delikler mavi küf ile dolacaktır. 3 günde bir delikleri yenileyin böylece oksijen alan küfler daha da iyi gelişecektir. 3 ay sonra peynirin dışı tamamen mavi küfle kaplanacak ve deliklerinden mavi küf fışkıracaktır. Her gün ince tuz ile dışını da tuzlayın.

Küfün yeterli seviyeye geldiğine inandığınız zaman bir kutuya koyup buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Bitmiş peynirin resimleri burada. Ayrıca kanser yapar mı yapmaz mı konusu da burada.

Posted in Peynir, Türkçe and tagged .

4 Comments

  1. Merhaba Gürkan bey,Sizden edindiğim bilgilerle uzun zamandır peynir yapıyorum. beyaz peynirden sonra kendime mavi küflü peyniri seçtim ve burada tarif edildiği şekilde yaptım şu an 7. gününde oturma odamın bir köşesinde günbegün küfleniyor.yanlız anlamadığım bazı noktalar var. mesela ne kadar süre daha tuzlayacağız, buzdolabına koymadan ne kadar daha bekliyeceğiz, şiş yardımı ile açtığımız deliklerden küfler çıkınca mı kaldırıyoruz dolaba?şu an bir hafta oldu peynirin yan tarafı müthiş küflenmiş durumda, üstü ve altı hafif küflenmekte. bundan sonraki adımlarda ne yapmalı nasıl devam etmeli? kolay gelsin, yeni projelerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

  2. Murat Bey kolay gelsin ve başarınız için kutlarım. 2 yada 3 gün arayla bir kaç kez şişledikten sonra ve mavi küfün deliklerde oluştuğunu gördükten sonra peynir dolabına (10 yada 12 derece sıcaklık %80 nem) kaldırıp bir kaç hafta tutabilirsiniz. Bu arada gene şişlemeye devam edin.Peynirin dış yüzeyi iyice mavi küfle kaplandıktan sonra normal dolaba (+4 derece) kaldırabilirsiniz.Önemli olan yeterli miktarda mavi küf oluştuktan sonra dolaba kaldırmak.bir kaç resim eklersiniz artık Facebook sayfamıza 🙂

  3. Gürkan Bey tebrikler harika gözüküyor..Yağlı beyaz peynirin de yanında mavi peynir küfüyle bekletildiğinde küflendirilerek yakın bir lezzet yakalanabileceğini duydum. Bu konuda tecrübeniz, yorumunuz var mıdır?Teşekkürler

  4. Olabilir ama kötü sonuçlar da doğurabilir. Peynir içinde damarlar istiyorsanız bir şişle delin ve başka bir küflü peynirden parçaları bu deliklere atın. Arada bir de delikleri yenilerseniz (oksijen sağlamak için) ve beyaz pweynirin dışını da tuzlarsanız olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.