Uzun Vadeli Plan – Korsika Adası

Korsika adası 1284-1729 yılları arasında Ceneviz cumhuriyeti yönetimi altındaydı. Adanın çok fazla gelir kaynağı ve ticareti yoktu.

Korsika adası

1584 yılında sanırım Ceneviz cumhurbaşkanı Gerolamo Chiavari tarafından çıkartılan bir yasa ile halkın her yıl 1 zeytin, 1 dut, 1 incir ve 1 kestane ağacı dikmesi zorunlu kılındı.

Gerolamo Chiavari

Bugün Korsika’da 500-600 yaşında kestane ağaçları var ve adanın kültür tarihinde kestanenin önemi çok büyük. Kestane unu, içkisi, tatlısı, yemeği adada bugün bile mevcut. Kestane ağacından yapılan mobilye ve şarap fıçıları ise halen kullanılıyor.

600 yıllık kestane ağacı – Korsika adası – resim şu siteden alınmıştır

Korsika adası bugün Fransız mandası altında ama kendi meclisi var ve bazı sınırlı kararları alabiliyor.

1584 yılında çıkartılan yasa ile adanın ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı o kadar değişmiş ki refah artmış ve gıda bolluğu hayat kalitesini yükseltmiş. Bu olay 600 yıl yaşayacak ağaçlarla yapıldığı için de çok uzun vadeli bir yatırım olmuş.

Şimdi kendimize dönüp bir soralım: Kaç tane çekirdekten ağaç yetiştirdik? Kaç tanesini kendimize ait olmayan bir araziye diktik? Kaç tanesi meyve verecek yaşa geldi?

Bir de şu açıdan düşünün. Dedemizin diktiği bir ağaç var mı? Atalarımızın diktiği ağaçlardan meyve yerken gelecek nesilleri düşünüyor muyuz? Onlar için bir kaç ağaç dikiyor muyuz? En önemlisi de o ağaçların kesilmemesi, arazinin satılmaması, toprağın her zaman elimizde kalması için çocukları eğitiyor muyuz?

Artık kısa yoldan köşe dönme sevdasını bırakıp biraz da geleceği düşünsek iyi olmaz mı?

Bugünden tezi yok; bence herkes yediği elmanın, şeftalinin, eriğin, armudun çekirdeğini toplayıp boş arazilere dikmeli. Kestane, ceviz, üzüm, badem, çekirdekleri her yere dikilmeli. “Bana ne yararı olacak ki” düşüncesinden kurtulmalıyız.

Bir kaç sene içinde bu çekirdekler yeşerip fidan olunca yaşayacağınız keyif paha biçilmez olacak, söz veriyorum.

 

Kaynaklar

https://www.terracorsa.info/chestnut/chestnut.html

https://www.ecologyandsociety.org/vol16/iss2/art5/ES-2011-4087.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Doge_of_Genoa#From_1528_to_1599

http://www.foodreference.com/html/html/yearonlytimeline.html

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.