Balık Beslenmesinde Omega 3 kaynakları – Pontogammarus robustoides

Toprakta ürettiğimiz ürünlerin yüksek besin değerlerine sahip olması çok önemli. Bunun için mikrobiyolojiyi destekliyoruz, kendi gübremizi yapıyoruz vesaire.

Keza ırımtüzende yetişdirdiğimiz balığın da yüksek besin değerlerine sahip olması bizim için iyi olmaz mı? Yani bir balık üretiyoruz ama bunun omega-3 açısından zengin olduğunu savunabilir miyiz? Tama zaten yağlı bir balık oluyor ama acaba besleyici bir balık mı?

Benim kullandığım ticari yemin içinde ne olduğu belli değil. Arada bir solucan, asker sineği larvası, çimen kurdu ve çeşitli böcekler kullansamda bunlar yeterli ve düzenli değil. Mümkün olduğu kadar çeşitli gıdalarla balıklarımı beslemeye çalışıyorum.

Düşündüğüm bir kaç proje var yem üretmek için.

Birinci projem European Nightcrawler (Eisenia hortensis veya Dendrobaena veneta) denen solucanı evde yetiştirmek. Olta malzemeleri satan dükkanlarda çok satılan bir solucan. Hem balık yakalamak için hem de kendi balıklarımı beslemek için ideal. Kolay olduğu için bundan başladım. Zaten bahçede de kompost solucanlarım var.

EN ile kırmızı kompost solucanı arasındaki fark

İkinci projem Avustralya’nın tatlı su karideslerini (Paratya australiensis) evde üretmek ve bunları alabalıklara yem olarak vermek. Bunun için araştırmalarım devam ediyor.

Hayalet karidesi olarak da anılan Paratya australiensis

Bahçedeki havuzun içinde gambezi balıklarım da var ama bunları henüz tam olarak kontrol edemedim. Havuz mercimek otu ile doldu. Bir temizlik şart.

Sivrisinek larvalarını yiyen gambezi balığı

Ne yazık ki daha önce hakkında yazdığım Gammarus Pulex veya aynı türden canlıları burada bulamadım. Araştırmam devam ediyor. Yaz gelince göl kenarlarında akşam üstü fenerle bakacağım. GP olmasa da benzer bir şey bulurum diye tahmin ediyorum.

Tabii her canlı yemle beraber belli parazitler de geliyor. Bu riski nasıl bertaraf edeceğimi henüz bilmiyorum. Belki yem olarak kullanmadan evvel 6ppt tuz bulunduran bir tankta bir gün bekletip verebilirim.

Türkiye’de olsam hemen şu canlıyı temiz olarak yetiştirecek girişimlerde bulunurdum.

Pontogammarus robustoides

Balıkları ticari yem kıskacından kurtarmak için konu hakkında araştırırken BYAP forumumuzda balığın Omega-3 miktarını arttırmak konulu bir girdi açıldı. Girdi içinde pek çok insan fikir belirtirken Pontogammarus robustoides karidesinden de bahsedildi. Aşağıda linkini verdiğim araştırma tezinde Pontogammarus robustoides en fazla Omega-3 (DHA ve EPA) barındıran canlı olarak yıldızı parlamış. Yani bunun kültürü yapılsa ve kontrollü biçimde temiz olarak üretilse ki bazı parazitleri taşıdığı biliniyor, su ürünlerinin ticari üretimi için bir çözüm olabilir.

Hazar denizinden çıkıp, Karadenizden Anadoluya açılan ırmaklarda, Rusyanın iç kesimleri, Bulgaristan, Romanya ve Kafkasyaya kadar yayılmış.

Almanya, Polonya, Hollanda ve Litvanya’da istilacı olarak sınıflandırılmış.

Yılda 3 nesil üretebiliyor.

Yerel su karideslerinin kirlilikten dolayı kaybolduğu nehirlerde PR çok iyi bir biçimde yayılabiliyor. Yani bir üretim çiftliği kursanız su parametreleri için pek uğraşmanıza da gerek yok.

Su biti Daphne magnia ile beslenebilir. Artemia bile olabilir.

Sırf balık çiftlikleri değil, evinde kertenkele, su kaplumbağası besleyenler, hayvanat bahçeleri, akvaryumcular sizin müşteriniz olurdu.

Yurtdışına dahi satılabilecek bir ürün.

Avrupa birliğine de rahatça satılabilecek bir yem bu. Umarım bir girişimci çıkar da üretimini yapar.

Kaynaklar

http://invertebrates.uni.lodz.pl/wp-content/themes/kzbih/pdf/Kolanowski&al_2007_fatty%20acids.pdf
http://www.acikerisim.ege.edu.tr:8081/jspui/bitstream/11454/981/1/muratozbek2003.pdf
https://www.nobanis.org/globalassets/speciesinfo/p/pontogammarus-robustoides/pontogammarus_robustoides.pdf
http://www.anadiliegitimi.com/uploads/issuefiles/027c/2086/dc26/583535abd3f83.pdf

Posted in Irımtüzen, Türkçe and tagged , , , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.