Biraz Hasat Yapalım

Hafta sonu oğlumla beraber bahçenin temizliğini ve patateslerin hasadını yaptık. 15 kilo civarı patates çıktı. Elmaların kalanlarını da topladık. Domateslerin ölenlerini ve bir kaç patlıcan ile kabağı da aldık. Daha önce patates ektiğimi yazmıştım, patates veriminden memnunum. Patateslerin olduğu yerde büyük bir kompost tepesi var şimdi. Ölen tüm bitkileri alta serdik ve üstünü kalan iki balya samanı koyup toprakla örttük. En üstte de at gübresi var. Bu tepeciğe kış bitkileri ekeceğiz.

Topladığımız domatesler genelde “cherry” tabir edilen küçük domateslerden. Bunlar çok fazla oldu ve eşim tarafından çoğu sos olarak kaynatılıp kavanozlandı.

Şimdi sarımsak zamanı geliyor Güney Yarımküre de. Haftaya sarımsakları ekeceğiz.

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged .

8 Comments

  1. Patatesleri güneşde bir saat kadar bırakıp kabuğunu sertleştiriyoruz. Sonra 9 ila 10 derece arası bir yerde ki benim boş peynir dolabı bu iş için ideal, ve ışık girmeyen bir yerde uzun süre muhafaza edilebilir.

    Ekmek için ayıracaklarımı ise önce küle bulayacağım, sonra tek tek gazete kağıdına sarıp tek sıra halinde bir kutuya yerleştirip dolaba kaldırıcam. Bu yöntem ile bir dahaki bahar başına kadar dururlar.

    Sıcaklığı düşürdükçe durma süresi uzar. Arada bir kontrol edip çürüyen varsa ayrımak lazım yoksa diğerleri de çürüyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.