Tereyağı Yapımı

Facebook sayfamızdan gelen bir istek üzerine bu tarifi yayınlıyorum.
Tereyağı, çiğ süt veya çiğ sütten yapılan yoğurdun üst kısma yükselen kremasını kullanarak yapılıyor. Yoğurttan yapılanlarının daha lezzetli olacağını belirtmek te yarar var fakat 40 yada 50 litrelik bir yayığınız yoksa ayranı kabartıp tereyağının ayrılmasını sağlamak oldukça zor. Aşağıdaki tarif süt kremasını kullanarak nasıl tereyağı yapılacağını anlatıyor.
Tereyağı mezofilik bakteriler ile olgunlaşan bir ürün. L. Cremoris ve L. Biovar Diacetylactis bakterileri en aktif olanları. Bu yüzden çiğ sütün üzerinde oluşan kremayı kullanarak tereyağı yaparsak bu bakterileri (ve daha pek çoğunu) sağlamış oluruz. Kaynağına güvendiğiniz bir yerden çiğ süt alıp tüketiyorsanız, pastörize etmeden buzdolabında 24 yada 48 saat tutarak kremanın yüzeyde toplanmasını sağlayın. Bu krema içinde barındırdığı pek çok yararlı bakterisi yüzünden oldukça aromatik bir tereyağı üretecektir.

Eğer kaynağını bilmiyorsanız veya güvenmiyorsanız çiğ sütünüzü 65°C’de 30 dakika tutarak pastörize ediniz. Bu işlem sütte bir bakteri bırakmayacağı için mezofilik bakterileri bizim eklememiz gerekiyor. 

Tereyağı yapmak çok pratik bir tarif değil. Eğer kendi ineğiniz varsa ve gelen sütü değerlendirmek için yollar arıyorsanız çok uygun. İlkbaharda yağmurların devam ettiği sıralarda ineğiniz yavruladı ise ve taze ot yiyerek besleniyorsa sütündeki protein ve yağ oranı da çok olacaktır. Bu mevsim tereyağı yapmak için çok uygundur.
Tuz oranını yükseltirseniz daha uzun süre buzdolabında saklanabilir. Fakat tamamen tuzsuz yapıp hızlıca tüketmek isteyebilirsiniz. Tuzsuz tereyağı bazı tariflerde var fakat bulmak bazen zor olabiliyor.
Malzemeler
 • 20 litre yeni sağılmış çiğ süt
 • 1 tbsp tuz
 • Dövülmüş sarımsak (isteğe bağlı)
 • Kuru baharatlar (isteğe bağlı) 
 • El mikseri
 • Genişçe bir kap

Pastörize veya çiğ sütü ağzı geniş bir kaba boşaltın ve buzdolabına yerleştirin.
24 yada 48 saat bekleyin. Bu sırada krema yüzeyde toplanarak kalın bir tabaka haline gelir.
Kremayı kepçe ile toplayıp genişçe bir kaba alın.
Oda sıcaklığına gelene kadarbekleyin.
Tuzu ekleyin.
El mikserine çırpma uçlarını takıp düşük devirde kremayı çırpmaya başlayın.
10 yada 15 dakika çırpmaya devam edin.
Önce tepecikler halinde formunu koruyan bir karışım haline gelecek.
Daha sonra ufak parçalar halinde yağ ve su ayrışacak.
Küçük yağ parçaları toplanıp büyük bir küme oluşturduğunda suyunu başka bir kaba boşaltıp saklayın.
Tereyağı hafif sarı görünümlü olacaktır.
Hala içinde su (yayık altı suyu) bulunduğu için hızlı bozulabilir. Bunu önlemek için yağımızı yıkamamız gerekiyor.
Tereyağının yayık altı suyunu dışarı aldıktan sonra soğuk su ekleyerek el mikseri ile düşük devirde çırpmaya devam edin.
Eğerçok katılaşırsa tahta kaşıkla da yapılabilir.
Bir kaç kez bu soğuk suyu boşaltıp yeni ve temiz soğuk su ekleyerek tereyağını çırpın.
Çıkan su bulanık hal almayana kadardevam edin.
Tereyağını bir kaç kat tülbente sarıp üzerine bir tahta ve su dolu şişe koyarak baskı uygulayın. Ne kadarçok su çıkartırsak o kadar uzun dayanır. Eğer hemen kullanacaksanız baskı işlemine gerek yok.
Baharat ve sarımsağı ekleyerek son bir kez tahta kaşıkla çevirin.
Terayağınızı buzdolabında hava almayacak kaplarda uzun süre saklayabilir yada bir kısmını dondurabilirsiniz. Donduracaksanız tuzlamanıza gerek yok.
Yayık altı suyunu keklerde, ekmek yapımında kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra kalan süt ise diyet süt olacağı için ya Parmesan gibi sert yada Çeçil gibi yağsız sütten yapılan bir peynir tarifi deneyebilirsiniz.
Posted in Peynir, Türkçe and tagged .

9 Comments

 1. ben tereyağını yaparken sütün üzerinden topladığım kaymağı yoğut olarak mayalıyor daha sonra 1 lt lik cam şişeye %20 kadar sulandırarak birkaç defada yaklaşık 20 dk çalkayarak elde ediyorum.

  direk kaymaktan elde edilen tereyağına göre daha aromalı oluyor. hatta başkabir arkadaşım bu yaptığı ayranı pet şişelere doldurup tarlaya giderken traktörün arkasında çalkalandığını yağı şişede bırakıp (yaz mevsiminde) ayranıda serinlemek amacıyla içtiğini söyledi.:)

 2. Teşekkür ederim Ömer Bey. Evet ayrandan yapılınca daha aromatik oluyor. Sebebi de ayranın yapılması sırasında termofilik bakterilerin yoğun fermantesinden dolayı laktozun tamamen sindirilmesi ve aroma sağlayan bakterilerin gelişmesi için ortam yaratılması.

  Traktör arkasındaki ayranın tereyağı yapması da çok güzel. Benimde buna benzer bir anım var :-).

  Kolay Gelsin.

 3. Mutlaka deneyeceğim bunu. Sütü civardan bir köylüden çiğ olarak alıyorum. Yoğurdumu kendim yapıyorum fakat tereyağını denememiştim. Teşekkürler.

 4. Süte ulaşabileceğim bir bölgedeyim. Kaynatmam gerekiyor ama… Yoğurt yapma işini kaptım. Tereyağı konusunda endişelerim var. Sanırım deneyeceğim. Belki bir gün peynirimi de yaparım…
  Blog tam aradığım bilgileri veren bir blog. Teşekkürler!

 5. Ben pişmiş sütün kaymağını biriktiriyorum. kavonozum dolunca onu 5 lt turşu yapımında kullanılan bidonun içine bir iki kaşık yoğurla (kendim yapıyorum) birleştirip dışarda bir kaç saat bekledikten sonra çalkalayınca içine birazda soğuk su katılıyor. Tereyağınım hazır onu bir kaba yıkamak için ayırıyorum. İlk yıkama suyu ile bidonda kalan suyu birleştirince pişirip ekşimik elde ediliyor. Tereyağını tahta kaşık yardımıyla iyice yıkarsanız içindeki kaymak kalıntıları suya geçince yağınız daha pürüzsüz ve lezzetli oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.