Yeni Baskı Aleti ve Üretimi İki Katına Çıkartmak

Peynir yapımına biraz ara verdim. Bunun sebebi üretimi iki katına çıkartmak için hazırlığa girmem oldu. Merak etmeyin peynir yapmayı bırakmıyorum. Elimdeki kazan ve baskı aleti ile diğer ufak tefek şeyleri sattım. 19 litrelik yeni bir kazan aldım bile. Belki biraz daha da büyük bir kazan ileride alacağım. Üretimi arttırmaya çalışırken en büyük problem peynir baskı aleti çıktı. Baskı aleti peynir hacmi büyüdüğü ve daha yüksek ağırlıklara ihtiyaç duyduğu için güçlü bir şey olmalı.

Araştırmalarım sonucu Amerika’da, San Francisco kentinde yaşayan ve http://www.cheeseforum.org/ müdavimlerinden Cartier isimli üyenin garajında peynir baskı aleti yapıp sattığını öğrendim. Bu aletin özelliği bir pnömatik silindir barındırması ve peynire her zaman aynı baskıyı uygulayacak kapasitede olması. Yani peyniri kilogram ile değil psi ile basıyor. Tabii birde kompresör yada dalış hava tankı gibi bir hava kaynağına ihtiyacım var.

Ancak bu aletin posta masrafları fiyatı ile aynı miktarda, Amerika’dan Avustralya’ya toplam 1000$ civarında masrafı olacaktı. Bunun yerine acaba bu aleti kendi imkanlarımla yapabilir miyim diye araştırdım. Pnömatik silindir ve gerekli alet edevat için bir firma buldum ve oldukça da hesaplı. Paslanmaz çelik gövde için de başka bir firmadan istekte bulundum. Sanırım yarı fiyatına çıkartacağım.

Altta görülen plastik kısım ise HDPE denilen ve gıda sektöründe kullanılan bir tür materyal. Bazı kesme tahtaları bu materyalden üretiliyor. İnternette bulduğum bir firma da bu HDPE kısmını yapıyor.

Geriye kalıpları bulmak kaldı. Bunun içinde Kanada’dan başka bir firma imdadımıza yetişti ve CM111 isimli kalıbı yakında alacağım. Yada çelik gövdeyi yapan demircide aynı materyal varsa ölçülerini verip yaptırtacağım.

Aşağıdaki resimler evde peynir yapan artizan peynirciler tarafından yapılmış baskı aletlerini gösteriyor. Benimkide bunlara benzer olacak.

Bir kaç hafta içerisinde bitecek sanırım. O zaman resimleri yayınlarım.

Buzdolabı
Diğer bir konuda peynir dolabı. Elimdeki şarap dolabı ufak ve zaten rutubet ile ilgili sorunlarım var. İkinci el bir buzdolabı satın alıp modifiye ederek 10 ile 12 derece arasında çalışmasını sağlayacağım. Bu iş içinde Arduino denilen devreden ve ek olarak ısı ve nemi ölçecek SHT15 sensöründen yararlanacağım. Hatta bu devreye ek olarak üretilen web sunucusunu da satın alarak internetten ısı ve nemi takip edebilirim. Birde kamera koysam mı acaba?

Arduino, eklenecek röleler ile yüksek voltajlı (220v) cihazları açıp kapatabiliyor. Böylece hem buzdolabını hemde nem cihazını kontrol edebileceğim.

Tüm masrafı karşılamak için gitarlarımdan bir tanesini satılığa çıkardım. Umarım yakında satılır ve yeni aletlerimize kavuşuruz.

Bol peynirli günler dilerim.

Posted in Peynir, Türkçe.

3 Comments

 1. Gürkan Bey merhaba;

  Alternatif Yaşam Planlamasında yaptığım ahşap presi peynir yapımında da kullanmak istiyorum.

  Kendim yapabilmek adına gövdeyi ahşaptan yapmıştım ama demir profilden yapılırsa daha kolay ve etkili olacağını düşünüyorum. Mengene kuvvet olarak fazlasıyla beni tahmin edecek güçte oldu, geçen sene eğilmesi çok zor olan baskı plakası eğilmişti. Tüm sistem tamamen manuel olduğu için kullanması çok kolay.

  Baskı için özel bir kap yaptırıyorum sanırım bu hafta tamamlanacak, ilk denemeyi zeytinyağı için yapacağım, gelişmeleri alternatif yaşamda yazacağım.

  Mengenin, baskı kabı da dahil maliyeti ise 200-300 TL yi geçemeyecek görünüyor.

  Sizin için bir alternatif olması için paylaşmak istedim.

 2. Teşekkürler Faik Bey,

  Bende bu cendereyi yaptım fakat hala eski yöntemi kullanarak baskı yapıyorum. Bir türlü hizmete açamadık yeni cendereyi. Çok yakında kullanacağım ama.

  Zeytinyağı denemenizi gördüm, gerçekten harika. Bende zeytin salamura yapmıştım geçen sene. Eşim bidonu yan yatırıp altınada bir kapak koymuştu belki akar diye. Kapağa bir güzel yağ sızmış görmeniz lazım. Tesadüfen zeytin yağını yeniden keşfettik.

 3. gürkan bey merhaba, blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. ısı ve nem için ardunio çözümü yerine aşağıdaki çözümleri de kullanabilirsiniz aslında.ucuz ve herhangi bir kurulum vs. gerektirmiyor. hatta bir tanesi için pil e bile gerek yok. tabi sonuçların ve aletlerin kuvenilirliği yada kalibresi ile ilgili pek fazla bilgim yok.

  http://dx.com/p/battery-free-indoor-wall-thermometer-and-hygrometer-humidity-55583

  http://dx.com/p/1-9-mini-digital-lcd-humidity-hygrometer-and-thermometer-1-lr44-35061

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.