Evde Peynir Yapalım

Burada evde peynir yapımı ile ilgili bilgiler ve tarifler vereceğim. Sadece peynir değil Kefir, Boza ve ekmek yapımına da girebilirim, o anki ruh halime bağlı olarak. Türkiye’de 195 adet peynir çeşidi olduğu sanılıyor ve Avrupa’da 4. sırada geldiğimizi bilmenizi isterim. Bu ulusal değerin ve bilgi birikiminin kaybolmaması için kolları sıvayın ve varsa peynir yapan büyüklerinizden nasıl yaptıklarını öğrenmeye çalışın. Sayın Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kamber’in “Geleneksel Anadolu Peynirleri” isimli kitabını alarak konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ufuk Bey’in tüm giderlerini kendisinin karşılayarak hazırlayıp sunduğu bu kitap Türkiye’de ki peynir cevheri konusunda gerçekten bulunmaz bir eser.
İlk bir kaç yazı evde peynir yapmak için gerekli olan alet edevat ile tariflerde adı geçecek peynir bileşenlerini tanıtacak ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler verecek.
Bu blog şu anda yazmakta olduğum ve evde peynir yapmaya yönelik bilgiler içeren e-kitaba da hem kaynak hem de reklam olacak.
Kolay yapılan peynirler yanında zor yapılan peynirler de var. Peynir yapmayı hobi olarak düşünün. Bu hobinin sonuçlarını yiyebiliyorsunuz da.
Unutmayın yazacağınız her yorum, kitabımda kullanılabilir.

Kolay Gelsin

Posted in Peynir, Türkçe.

One Comment

  1. Amatör olarak ve bu işi bir hobi olarak gören insanlar için gerçekten çok değerli bilgiler içeren bir bloğunuz var…Bu konuda ne etrafımda ne de internette yeterince bilgi bulamıyorum…Kesinlikle çok büyük bir boşluğu dolduruyorsunuz…Değerli bilgilendirmeler ve emekleriniz için çok teşekkür ederim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.