Hacker mı dedin?

Az önce MSN üzerinde bir vatandaş ile sohbet ediyorduk. Tanımadığım biri, beni Programlama.com sayfalarından bulup eklemiş. VB6 hakkında bir soru sordu:

ben bir login prg
yapcam
da
ama
basit değil
mesela
20 kullanıcı var
bunlardan a şahsi giris yapınca
onun sayfası
b sahsi giris yapınca onun sayfası acılcak
ama sayfalarında
degisiklikler yapabilecekler
ve bunların saklanması lazım
iste ben burayı bilmiyorum
db
olayı
galiba
yrd edebilirmisiniz

İlk cevabım “yardım edemem” oldu çünkü okul ödevleri isteklerinden zaten gına gelmiş. Ama genel olarak anlatabileceğimi söyledim. VB6’mı, .NET’mi, Web sitesimi gibi sorulardan sonra olayın VB6 ile bir windows forms programı olacağını anladım.

Veritabanından bi haber olan arkadaşa önce veritabanı nedir nasıl kullanılır ve tasarlanır öğrenmesi için bir kitap almasını tavsiye ettim. Bu arada MSN üzerinde kullanılan ikonlar yüzünden bu arkadaşın mesajlarını okumakta biraz zorlandım.

Daha sonra bu veritabanına VB6 ile ulaşıp işlem yapabilmesi için başka bir kitap almasını tavsiye ettim zira bu konuyu benim MSN üzerinde anlatacak zamanım yok.

Bunlardan sonra madem programlama ile ilgileniyor diyerek VB.NET öğrenmesini tavsiye ettim. Çok farklı mı diye sorduğunda ise “Nesne yönelimli nedir” diye sordum fakat o konudan da bi haberdi. Bu arada MSN deki ikonlara zaman harcayacağına VB.NET öğrensen daha iyi olur dedim.

Bu son lafımdan sonra arkadaş kopuş yaşadı. Mesajını aynen kopyalıyorum:

alla alla
sabahtan beri sesimizi cıkartmadık
die
bizi mal sandın heralde
yakında sitende
hacked by turkhacker ı gorursun

Bundan sonra gel bu hacker olayından vazgeç, VB.NET öğren, başarılı bir kaç projeye imza at, Açık Kaynak nedir öğren dediysem de dinletemedim.

Böyle tipler çok var. Programlamanın Psinden anlamadan kendilerini hacker ilan ediyorlar. Sağdan soldan duydukları, exploitler, hack yöntemleri ile bir şeyler yaptığını sanıyorlar. Tamamı ile ego tatmini ve sonu olmayan bir iş. Ayrıca bir temeli de yok. Örneğin SQL injection yapar ama ne ismini bilir ne nasıl çalıştığını. Kopyala yapıştır ile her şey kolay tabii.

Superonline’a iş başvurusu yapmıştım web programcısı olarak (sene 1998) fakat internet üzerindeki sitemi referans olarak veremediğim için (Yeniçeri Warez) işi alamamıştım. O gün bırakıp bu olayları ileride işime yarayacak şeyleri öğrenmeye başladım. İyide etmişim.

Not: Eğer sitede “Hacked by Turkhacker” ibaresi görürseniz merak etmeyin. Bu vatandaş hacking olayında başarılı olmuş demektir. Olsun bizi gocundurmaz.

Posted in Bilişim, Türkçe.