Testin cevapları

Önceki yazımda Greg Gianforte’nin konuşmasından aldığım testi vermiştim. İşte burada da Greg’in cevaplarını ve benim bazı yorumlarımı yayınlıyorum.

1-B

Eğer sıfırdan bir firma kuruyorsanız ve hangi sektöre yazılım yapacağınızı da biliyorsanız, tek işiniz sektörün istediği bir yazılım üretmek. Bunun özelliklerini de en iyi sektör verir. Sektörden kişileri tek tek arayıp isteklerini dinlemek hatta gerekiyorsa bir kahve yada öğlen yemeği sırasında fikirlerini almanız bulunmaz bir kaynak olacaktır. Tabii bu tür kişileri bulmak zor olabilir. Kulüplere, barlara, toplum örgütlerine, derneklere katılmak, toplantılarına gitmek veya örütbağı üzerindeki sosyal toplaşma sitelerine üye olmak yapabilecekleriniz arasında.

2-D

Amacımız tam bir özellikler listesi hazırlamak ve bu listeyi hazırlarken de müşteri gereksinimlerini gözden kaçırmamak. 1. soruda hazırladığımız listeyi sanki ortada bir ürün varmış gibi müşterilere göndererek fikirlerini sorabiliriz. Ortaya tam bir özellikler listesi çıkar ki, ürünü geliştirmeye hemen başlayabilirsiniz. Bu iki aşamadan sonra oturup ürünü ortaya çıkarmanız lazım. Yada en azından bir prototip. 

3-B

Prototip fikirlerin hayata geçirilmesi ve gizli kalmış isteklerin ortaya çıkması için zemin hazırlar. Ayrıca bu ürünü sizin satabilmeniz çok daha önemli. Hem işinizi severek ve motive olarak yapacaksınız, hemde ileride pazarlama uzmanlarına konuyu tam olarak anlatabilmek için öğreniyor olacaksınız. Zaten firma ilk kurulduğunda finansman açısından çok fazla kaynağınız olmayacağı için bunu kendiniz yapmanız çok daha iyi olacaktır.

4-B

En önemli olayınız bir sipariş almak olduğuna göre bunun için en fazla çabayı sarfetmelisiniz. Sipariş almanız demek bir gelir akışı demektir ve buna hakikaten ihitiyacınız var.

5-B ve C

Her iki şıkta oluyor bu soru için. Eğer istekler çabuk uygulanabilir şeyler ise müşteriyi üzmenin anlamı yok. Bence müşteriden bir hafta isteyip bir rapor çıkarın ve her isteğin kaça mal olacağını ve süresini belirleyin. Müşteriye bu rapor ile gittiğinizde bu istekleri öncelik sırasına göre dizmesini önerin. Müşterinin öncelik sırasına göre sizin belirleyeceğiniz miktardaki yeni özelliği ikinci sürümde gerçekleştireceğinizi teyit edin. Müşteri sıralamayı sizin raporunuzdan önce yapmıyor çünkü fiyatları ve zamanları gördüğünde daha gerçekçi bir sıralama yapacaktır.

6-B

Bu yayın organı zaten hakkınızda bir makale yazacak, birde yanına reklam koymanın bir anlamı yok. Zaten finansman olarak dardasınız. Reklam giderleriniz 0YTL olabilir ve reklam giderleri bütçesinin dolduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz diyor Greg.

7-B

Hiç bir araştırma firması sizin kara kaşınız kara gözünüz için hakkınızda araştırma yapmaz. Bak bu firmada yeni başlamış, aman yardımcı olalım, reklamını yapıp isimlerini duyuralım demez. Büyük ihtimalle ürününüzü satmaya çalıştığınız bir müşteriniz hakkınızda kredibilite soruşturması yapıyordur ve araştırma firmasına bu görevi vermiştir. Red edip istene bilgileri doğrudan müşterinize verebilirsiniz.

8-A

Greg bu soru için dürüst olun diyor çünkü eninde sonunda ortaya çıkacak bir yalan. Eğer müşteri hala sizinle görüşmek istiyorsa listede birinci sırayı almaya hak kazanmış demektir. Aile içinde bir ortam bile hazırlayabilirsiniz. Böylece müşterinin samimiyeti artar ve güveni yükselir. Samimi olmak daha sonra ardı arkası kesilmeyen isteklerin gelmesine neden olabilir ama ilk başlarda zaten buna ihtiyacınız var. İş ve arkadaşlık ilişkilerini birbirine karıştırmayın. Profesyonellik bu ikisini ayırmaya başardığınız zaman başlıyor.

9-B

Bir önceki soruda dürüst olun diyen Greg bu soru için 5 kişi var demenizi öğütlüyor. Nasıl olsa müşteri ürünü alıp kurana ve kullanmaya başlayıncaya kadar sizin firmanız büyür.

10-C

Greg parti yapın diyor fakat ben zaten bu kadar zor kazandığım bir geliri parti yaparak çar çur etmezdim. Öz kaynaklarımı arttırmak için daha güçlü bilgisayarlar, iyi bir bilgisayar sandalyesi veya yeni programcılar alarak devam ederdim. Kutlama tabii ki gerekli ama aşırıya kaçmadan, mütevazi bir şeyler yapardım.

 

Technorati tags: ,
Posted in Bilişim, Türkçe.