Irımtüzen – model 2

İki farklı ırımtüzen sistemi ile 2 yıldır takılıyorum. Sebze ve balık üretimi yeterli. Sistemin işleyişini ve püf noktalarını da öğretmesi açısından yararlı oldu. Artık sistemi büyütmenin ve tek bir sistemde toplamanın zamanı geldi.

İl olarak yapmak istediğim şey silindir balık tankı. Silindir tanklarda balıkların yüzmesi çok daha doğal, IBC tanklarında kapağı açınca korkudan kaçarken kenarlara vuruyorlar. Ayrıca doğal olarak daire çizerek yüzdükleri için silindir balık tankı çok daha iyi olacak.

Sistemin ilk tasarımını şu şekilde çizmiştim.

FT – Balık tankı. İlk çizimlerde IBC gibi dikdörtgen gibi görünse de silindir tank ile değiştirilecek.

RFF/SUF ise çökelti filtresi ve partikül filtresi. Bu filtre sistemi çökelti ve partikül filtrelerinin bir hibriti olacak. Umuyorum ki toplanacak büyük partiküller sebze yataklarına gitmediği için işlerimi kolaylaştıracak.

GB – Sebze yatakları. Toplam 4 adet çizdim, zaten yerim de bu kadar. Ama silindir tank alırsam bir IBC boşa çıkmış olacak. Belki yavru tankı olarak kullanabilir veya ek bir sebze yatağı yapabilirim.

ST – Tahliye tankı. Sebze yataklarından gelen su buraya dolacak ve pompa ile geriye balık tankına pompalanacak.

Sistemde tek bir pompa var. Umuyorum ki yer çekimi ile diğer kısımları halledebilirim. Kağıt üzerinde kolay gibi görünse de uygulamaya geçtiğimde değişiklikler olacaktır.

Sisteme sonradan besin akıntı kanalları ekleyip çilek de yetiştirmeyi düşünüyorum.

 

Besin akıntı kanalları dikey yüzeyleri kullanmamı sağlıyor. Bu boruları çitin üzerine monte edeceğim.

Tahliye tankı için kazdığım yer su doldu bile.

2000 litrelik fiberglass tank için fiyat soruyorum. Nedense bu tankları almak çok zor buralarda. Fiberglass yapan birini buldum. Eğer fiyatı makul ise yaptıracağım. Makul değilse IBC ile devam etmek zorunda kalacağım.

Yeni sistemle belki bir de Derin Su Kültürü yatağı yapabilirim. Bunu sadece verdiğim eğitimlerde örnek olması için düşünüyorum. Böylece öğrenciler raft sistemini de görmüş olurlar. Styrofoam pek istemediğim bir materyal olsa da belki farklı bir raft sistemi yapabilirim. DSK yataklarında çakıl yok. Bitkiler strofor raftlara açılmış deliklerde büyüyor. Temizlenmesi çok kolay olduğu için ticari ırımtüzen sistemlerinde tercih edilen bitki yetiştirme yöntemi. Tek püf noktası oksijen dağılımının homojenize olması için her 2 metrede bir hava taşı gerekliliği.

Ek olarak bir de viking yatağı düşünüyorum. Şimdilik ufak bir plastik kutu içine kök çantası koyarak idare edebilirim.  Viking yatağı sürekli sirkülasyonda olacak ve şerbetçi otu yetiştirmek için kullanılacak. Viking yatakları henüz çizimlerde yok.

İşte böyle sevgili okuyucu. Bahçede işler hiç bitmiyor. Özellikle benim gibi sürekli yeni şeyler deneme yolunda iseniz.

 

 

Posted in Irımtüzen, Türkçe and tagged , .

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.