Varre Kovan

İkinci el hızar tezgahı aldım. Amacım kendi kovanlarımı yapmak. Tahta içinde yakınlarda bir firma buldum. Elimdeki yÜÇK (yatay üstten çıtalı karakovan) ve Langstroth kovanı Warre tipine dönüştürmek.
Bu arada Teknik Arıcılık forumumuzda bir karar alarak Warre tipi kovanlara Varre ve Topbar kovanlara Kenya demeye başladık. Böylece kavram karmaşası olmayacak. Kısaltma ile de uğraşmayacağız.
Yeni kovanlarımı yaparken öncelikle tahtaların kesilerek Varre boyutlarına getirilmesi. Hızar oldukça tehlikeli bir alet. Biraz kullandım ve elimi alıştırdım. Tahtalar kesildikten sonra kenarlarını el rendesi ile düzelteceğim. Böylece kutu çakıldığında hiç boşluk kalmamış olacak.
Daha sonra 1 litre bezir yağı ve 50ml balmumunu ısıtarak tahtaları bu karışıma yatırıyoruz. Neredeyse kaynamak üzere olan bu karışım da tahtalar 10 dakika duruyor. Bu işlem tahtanın ömrünü arttırdığı gibi bakteriyel zararlıları da öldürüyor. Bir nevi pastörize işlemi yani. bu karışıma çam terebentini veya nane yağı katılarak kovanların hoş bir koku alması da sağlanabilir.
Tahtaları kuruması için 1 ay kadar bekletmek gerekiyor. Bu kurumadan sonra tahtalara boya vurulabilir yada cila atılarak parlatılabilir. Netde bulduğum balmumu ile yapılan cila tarifini deneyeceğim.
Çatı olarak bir Varre usulü izoleli nem çeken çatı bir de Roger Delon usulü tamamı ile izole çatı yapacağım. Deneme amaçlı olacak ve hangisinin benim iklim şartlarıma uygun olduğunu göreceğiz. Yada kış ve yaz için farklı çatılar bile kullanabilirim.

Üst çıta bezi de kahve çuvallarından yapıldı. burada kahve kavuran bir yerden bu çuvalları bedava alıyorum. Zaten ben değerlendirmesem çöpe gidecekler. Çavdar ve su karışımını bir fırça yardımı ile çuval parçalarına sürdüm. Bir çuvaldan 4 adet kovan örtü bezi çıkıyor.

Taban tahtasınıda hem Warre hem Roger Delon tarzında iki tane yapacağım.
Kovan kutuları 215mm derinlikte olacak Delon’u takip ediyorum yani. Temel petek kullanmayacağım.

Varroa için bu tür ızgaralı ve çekmeceli altlıklarda var.

Delon bu tip çerçeve kullanmış. Bilgi olması açısından burada veriyorum. Delon ticari olarak yaptığı için bu metodu üretmiş ama Varreciler kesinlikle temel peteğe karşı.

Bu da iyi bir gözlem. Delon’un yazdığı Stabil atmosferli kovan makalesinde arının salkım boyutunun kışın 30cm çapında olduğunu ve bahar ile ısınan hava ile genişlediğini yazmış. Bu durumda Langstroth kovan bundan büyük oluyor.
Langstroth kovanım yeni kutularına kavuştu. Taban ve tavanını yaptım. Umarım kışlama bu kutularda iyi olur. Eski kutuları o kadar harap durumdaydı ki, değiştirdiğim için çok mutluyum. Umarım arılarda mutlu olur.

Bahçenin bu kısmındaki otları ve bitkileri kaldırdım. Mevsimde bittiği için temizlendi. Seneye buraya arı otu ve biberiye ekeceğim. Bir miktarda yeşillik olacak.

Kovanın önden görünüşü. Üstteki tavana dikkat edin. Teleskopik diye adlandırılan bu model kovan kutularını üstten örtüyor. Ayrıca içinde 5 santimlik hava olan kapalı bir bölme var. Onun altında ince bir strofor ve onun altında da termal bant bulunuyor. En altta da Varre kovanlardan esinlendiğim ve çavdar unu + su karışımı ile sıvadığım kahve çuvalı var. Umarım iyi bir termal koruma sağlar bu çatı. Bir kaç hafta sonra açıp bakmayı düşünüyorum. Eğer damlacık halinde su görürsem, başka bir yöntem düşünecepğim yada Varre tipi izole kutusu yapacağım.

Giriş deliğini daraltmak için bu tahta parçasını kullanıyorum.  Soğuk havalarda çok işe yarayacak. Yanlız bu tahtaya herhangi bir yağ veya boya sürmedim o yüzden çabuk bozulabilir.

Kenya kovanımın girişi. Kenya kovanda yeterli stok var mı bilmiyorum. Bir türlü havalar iyi gitmedi ve açıp bakamadım. Hallerinden şu anda mutlu görünüyorlar. Kış sonuna doğru bir teşvik beslemesi yapabilirim. Ondan sonra da bir daha beslemem sanırım.

Evin arkasındaki arılığım. Komşulardan henüz bir şikayet almadım. Zaten arılarımın uçuş güzergahı evlerin üzerinden gidiyor.
Kolay Gelsin.
Posted in Arıcılık, Türkçe and tagged .

5 Comments

 1. Gürkan Bey, kitabınız satın almak için bookshelf e paypal hesabından ödeme yaptım, kitabı indirdim fakat site hesabımdan çekmesi gereken parayı çekmedi, yaklaşık 1 hafta hesaptan çekilmediği için bende size haber vermeyi uygun buldum, kısacası kitabınızı ücretsiz edinmiş oldum.Sitede hata var sanırım görüşmenizi tavsiye ederim,emekler boşa gitmesin, ayrıca lütfen bana bir hesap numarası gönderin kitabın ücretini takdim etmek isterim.

 2. Hasan Bey, görünüşe göre offthebookshelf sitesi bir hata yapmış. Durumu kendilerine bildirdim ve bir açıklama talep ettim.

  Dürüstçe bana yazdığınız için teşekkür ederim. Kitabımı bir hediye olarak kabul edin lütfen.

  Saygılar.

 3. Gürkan Bey,

  Warre kovan mı yoksa Kenya kovan mı dersem ne dersiniz?

  sizde warre kovan var mı? Warre kovan hakkında son düşünceleriniz nedir ?

 4. Benim iklim ile burada Kenya daha verimli oldu. Evet Varre'de var fakat bana küçük geliyor Varre. Bu konuda etraflıca yazacağım fakat şu sıralar bir iş bulmak ile meşgulüm.

  Eğer yaşınız kemale erdiyse ve emekli olduysanız, küçük olduğu için Varre ile daha kolay çalışabilirsiniz. Her ikisinden de birer tane yapıp sonuçları görebilme imkanınız var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.