Yeni Yıl ve Planlar

Yeni yıla hızlı başladık. Bu yıl kişisel hedeflerim arasında daha planlı ve düzenli olmak geliyor. Geçenlerde yazdığım Organize İşler isimli yazımı hatırlarsınız. Bu sene daha iyi organize olmak için her güne bir sayfa ayıran bir ajanda ile olaya başladım. Randevular, günlük yapılmış ve yapılacak işler, body building programım, aldığım ilaçlar ve vitaminler, doktor randevuları, işe başlama ve bitiriş saatleri ve ne yediğim bu defterde tutuluyor artık. Biraz büyük bir defter fakat her gün taşıdığım gym çantamın içinde farkedilmiyor bile.

Bu sene body building programımda kardiyo idmanlarımı arttırdım. Body For Life isimli programı kullandığımı ve bir miktar değiştirdiğimi söylemek isterim. 2 sene önce ilk uyguladığımda 12 haftada 10Kg vermiştim. Tabii diyet programı ile yeme içmeye dikkat etmek gerekiyor, sadece idman ile olmuyor. 1 gün arayla yaptığım 20dk kardiyo idmanlarımı 40 dakikaya çıkardım ve programdaki ağırlık çalışmalarını 6 setten 4 sete düşürüp ağırlıkları da maximum yaptım. Böylece idman süresini kısaltıp en fazla verimi almayı deneyeceğim. Yüksek tansiyonuma iyi geldiği ve kolestrol oranımı düşürdüğü için her gün sabahları spor yapıyorum. 2009 itibarı ile bu tempoda gideceğim, ve 3 ayda bir programı değiştireceğim. Gelin göbekli bilgisayar uzmanı tipini yenelim. Hemen bir idman programı çıkartıp bir salona üye olun. Kendinizi de motive etmeniz önemli. Benim motivasyonum, torunlarımı görebilmek. Eğer sağlıklı yaşayıp, arada bir check-up yaptırıp, yediklerime dikkat edersem olacak.

Bahçe işleri ile uğraştığımı söylemiştim. Ürünler çok güzel yetişiyor. Bu sene deneme yapıyorum. Tabii güney yarımkürede şu anda yaz olduğu için havalar güzel. Hatta çok sıcak. Bu sezon denediğim şeyler arasında domates, patates, marul, salatalık, çilek, squash denen bir tür kabak, mısır, fasülye, patlıcan, biber, dolmalık biber var. Tamamen organik yöntemlere göre yapıyorum ve hiç ilaç kullanmadım. Solucan çiftliği ve bokashi ile mutfaktan çıkan artıkları tekrar toprağa geri dönüştürüyorum ki sebze bahçesi için çok güzel bir toprak oluyor. Bahçe ile uğraşmak hem zevkli hemde verimli. Olan çilekleri toplarken Uzay’ın heyecanı ve sevinci görmeye değer. Uygun bahçeniz yoksa balkonda pek çok şey yetiştirmek mümkün, deneyin göreceksiniz. Ha birde ameliyattan sonra ekmek makinesi almıştık. Sanırım son 7 yada 8 aydır dışarıdan ekmek almayı kestik, tüm aile yaptığım ekmekleri yiyor, arada bir değişik denemelerde yapıyorum ve sonuçlar oldukça güzel. Hem organik un ile hemde içinde ne olduğunu bilerek yiyoruz ekmeği. Akşamdan atıyorsun malzemeyi sabaha mis gibi sıcak ekmek hazır. Kesinlikle tavsiye ederim. Bu sene birde yoğurt yapmayı deneyeceğim.

Squash Heirloom domates lastik içinde patates mısır ve fasülyeler

Gelelim yazılım dünyasına. Bu sene biraz Azure biraz Google Apps takılacağım. Aslında çok fazla vaktim yok ama bir şekilde piyasayı takip etmek lazım. Bir kaç projemiz daha var hayata geçmeyi bekleyen. Evde ise yedekleme ve uzaktan erişim projelerimiz var. Birde medya sunucumuza TVden erişebilmek için bir şeyler düşünüyorum. Linux tabanlı bir şeyler olacak sanırım. Blogun alt yapısını güncellemek ve kullandığım temayı düzeltme işleri de var. Twitter ve Facebook ile barışmaya karar verdim. Bükemediğin eli öpeceksin demişler dimi. Ayrıca FriendFeed ve LinkedIn kullandıkça güzelleşiyor. Facebook’ta lisedeki matematik hocam beni buldu, artık daha söyleyecek bir söz yok. LinkedIn ise beklemediğim kadar iş imkanı döndürüyor. Tanımadığım head-hunterlar arayıp “sizi linkedinde gördük, şöyle bir iş var, düşünür müsünüz” diye soruyorlar. Yararlı olduğunu bana kanıtlamış oldu.

İş hayatımız tam gaz devam ediyor. Bu senenin ilk yarısında oldukça yoğun olacağız. İkinci yarısında iş değişikliği olabilir duruma göre. Bu sene bir kaç eğitim alayım diyorum eğer fiyatlarda anlaşabilirsem.

Kitap okuma özürlü ben, sesli kitaplara dadandım. The Google Story isimli Google’ın tarihçesini anlatan kitabı bitirdim. Şimdi Timothy Ferris‘in “4 Hour Work Week” isimli kitabını okuyorum yani dinliyorum. Sırada “Freakonomics” isimli kitap var. Zaten kısıtlı boş zamanım var. Otobüsle işe giderken iyi oluyor bunları dinlemek.

Hepinize kolay gelsin, umarım başarılı ve bol kazançlı bir yıl olur sizin için, sevdiklerinizi de ihmal etmeyin…

Posted in Bilişim, Türkçe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.