Temiz Internet…

Oldukça uzun bir zaman önce “Kendimiz Olmaktan Neden Korkuyoruz?” isimli bir yazı yazmıştım. Şimdi FriendFeed ile takip ettiğim kişileri neredeyse gerçek kimlikleri ile görebiliyorum. Yanlız buda değil, ilgilendikleri konuları, örütbağı üzerindeki varlıklarını ve aralarında geçen konuşmaları da takip edebiliyorum. Teşekkürler FriendFeed.

Facebook ilk girdiğimde güzeldi ve eski arkadaşları bulup adres defterime eklemek için biçilmiş bir kaftan. Ama fazla vakit ayırmadığım için dağ gibi çoğalan “requestler” ve ne idüğü belli olmayan günde 1500 tane aldığım “bilmemne uygulamaları” ve hakikaten benim için çok gereksiz, vampirdi, zombiydi, falan gibi oyunlar çok fazla zaman kaybettiriyor. Arada bir girip yeni kimse var mı, ilkokuldan tanıdığım bir kaç kişi gelmiş mi, liseden, üniversiteden birileri var mı diye bakıyorum o kadar. Adres Defterimi güncelleyecek her türlü girişime varım.

Twitter’da keza vakit harcama yeri bence. Zaten mobile mesajları durdu yada en azından ben almıyorum artık. Herkesi tek tek okumak çok zaman kaybettirici özellikle bu yazılanlar abuk subuk olunca.

Goggle Reader üzerinden okuduğum bir sürü blogo da artık yeterli vakit ayıramaz oldum. Burada kesin bir bahar temizliği şart. En fazla okuduğum blogları bırakıp geriye kalanları elemeyi düşünüyorum. Olur olmaz her bloga üye olunca ortaya çok fazla çöp çıkıyor, sonra onları ben temizliyorum. Zaten epeydir çok okuduğum blogları bir dizin altına attım ve kategoriledim. Üzülerek söylüyorum geriye kalanlar okunmayacak. Hala RSS’lerine bağlı olacağım en azından hitleri azalmasın fakat okunma yüzdeleri düşük olacak.

Biz daha fazla bu tür mesh’ler yarattıkça internetin de hız kalitesi düşüyor bence. İçerik olarak ta doğru orantıda bir kalite düşmesi var. Hatta kurunun yanında yaşda yanar misali güzel içerikleri arada kaçırıyorum ki benim için hiçde iyi değil.

Şimdi bir normalize/basitleştirme olayına giriyorum ve kafamda bazı hedefler koydum. Öğrenmek istediğim konular var, okumak istediğim yazılar var ama bu maydanoz siteler ve içerikleri yüzünden dandik işler ile vakit harcıyorum. Başka güçlerin üzerimdeki bir etkisi mi acaba? Hani bu güçler birşeyleri öğrenmeyeyim, araştırma geliştirme yapmayayım diye mi bu siteleri çıkarmışlar diye teoriler bile kuruyorum.

Yıllar evvel ICQ kullanmaya başladığımızda bir avuç insandık ve ICQ listemde olan herkesi gerçek adı ile kayıt etmiştim. Hepsini kişisel olarak tanıyor ve isimleri ile çağırıyorduk. MSN kullanırken de ilk tercihim böyle gitmekti fakat o kadar çok kişi varki artık kim kimdir, yüzleri neye benzer, gerçek adları nedir, geçmişte ne konuşmalar yaptım bilmiyorum. Rahatsız edici bir durum benim için. Çünkü sohbet ettiğim şahsiyetin kim olduğunu bilmek istiyorum. Şimdi gerçek ismini ve resmini kullanmayan kişileri silmeyi hedefliyorum. Kanımca gerçek isim ve resim kullanmayan kişiler bana vakit kaybettiriyor (bazıları hariç).

RSS üzerinden okuduğum bloglardan başlıyorum. Sonra MSN, Adres Defterlerim, Facebook vb gibi sosyal siteler ile devam edeceğim. Amacım daha hızlı bir internet, daha az ve öz içerik, doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi almak, en önemlisi de bu elde ettiğim temel bilgiyi kullanarak bir şeyler ortaya çıkarmak. Bazı sitelerdeki hesaplarımı da sileceğim ve boşuna açtığım Blogger hesaplarıma da güle güle diyeceğim. Boşuna birilerinin sunucularında yer kaplamasın, gerçekten ihtiyacı olanlar bu kapasiteyi kullansınlar. Wordpres üzerindeki blogumu kişisel bir blog haline getirdim bile. Burada sadece benimle belki ailemle ilgili konulara yer vereceğim.

Ne diyorsunuz? İnterneti daha güzel bir araç olarak kullanmaya ve kaliteli içeriğini arttırmaya var mısınız? Ve tarihi bir laf da edeyim, Benim için küçük fakat internet için büyük bir adım olacak bu. Çok ütopik oldu ama artık patladım yani…

Sanırım bu gözümüzü boyayan Web2.0 balonundan kurtulup yararlı bir şeyler yapmanın vakti geldi. Kullanacağım tabii ama tamamı ile kendi çıkarlarım, araştırma/geliştirme ve öğrenme amaçlı.

222total visits,1visits today

Posted in Bilişim, Türkçe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.