Guidance Automation Toolkit ve Extensions

Proje geliştirme sürecinde analistlerin yazdığı spesifikasyonları kodlamaya geçtiğimizde bir sürü hata meydana çıkar. Genelde hatalar da komünikasyon eksikliklerinden oluşur. Bunu önlemek için tüm proje ekibinizi bir UML ve iş süreci eğitimine gönderebilirsiniz. Böylece herkes aynı dili konuşuyor olur ve birbirlerini anlarlar. Tabii başlarına bir de denetçi dikip bu standartların uygulanıp uygulanmadığından da emin olmanız gerekir.

Microsoft biraz daha ileri giderek bu işleyiş mekanizmasını sürecin içine yerleştirmeye çalışmış. Şu adresten indireceğiniz VS2005 eklentisi ile analistlerin yada iş mimarlarının sistemi inşa ederken oluşturacakları her türlü yeniden kullanılabilir modülü (framework, component ve hatta patternler) hazırlayabiliyorsunuz. Yazılım mühendisleri bu oluşturulan modülleri kullanarak yazılıma geçeceği için süreç tamamı ile uygulanmış oluyor. Böylece CMMI sertifikası alma yolunda biraz daha ilerlemiş oluyoruz. Ayrıca sanırım test aşamalarında da süper kolaylık sağlıyordur.

Ayrıca GAT ile çeşitli yazılım geliştirme süreçleri hazırlayıp bunların GAE ile kullanabilir ve proje ekibi içinde daha akışkan bir haberleşme sağlayabilirsiniz. TFS alacak kadar finansmanı olmayan yada proje ekibi küçük olan yerler için ideal bir yöntem. Ayrıca tamamı ile VS2005 içine entegre olmuş olması çok güzel.

Şu anda Mainframe üzerinde bir kaç program yazıyorum. Standartlar dahilinde program yazmak için bir Word dosyası, iki adet Excel dosyası, programı yazdığım IDE, Mainframe konsolu, derleme programı, DB2 erişim konsolu bir kaç text dosya ve debugger açık durumda. Bazıları sadece süreci takip etmek için açık ve hafızada kapladığı alanı siz tahmin edin artık. Her türlü aracın (süreç platformu dahil) bir IDE içinde olması sanırım erişilebilirlik açısında büyük zaman kazandıracaktır.

Bende bu araçları yeni indirdim. Anlattığım şeylerde eksik yada yanlış olabilir. Yakın zamanda GAT ve GAE ile ilgili bir kaç uygulamayı siteye koyacağım.

Posted in Bilişim, Türkçe.