Gitar Akor Veritabani

Daha önce yazmış olduğum  Gitar Akor Veritabanı programını siteye ekledim. Linkten indirebilirsiniz. Zipli dosyayı bir dizine açıp exeyi çalıştırmanız yeterlidir. Ayrıca Visual Basic Runtime‘ada ihityacınız olabilir.

Güncelleme: Arkadaşlar Gitar Akor Veritabanı kendi kullanımım için VB6 ile bir günde yazdığım basit bir program. Açıkcası programın bir tek amacı var, o da akorları basitçe göstermek. Hani satacağım bir program da olmadığı için ne arayüzüne önem verdim nede programın performansına. Ben kullanıyorum ve burada paylaşıma açtım ki böyle basit bir şeye ihtiyacı olan başkaları da varsa onlar da yararlansın. Programın ticari bir amacı bulunmadığı için kimseye beğendirmek gibi bir iddiamda hiç bir zaman olmadı. Bu sebeplerden dolayı mükemmel bir program ve cilalı bir arayüz olması beklenemez. Benim işimi yeterince gördüğü içinde daha sonra üzerinde herhangi bir geliştirme yapıp zaman kaybetme gereğide duymadım zaten.

Yeri gelmişken bir gözlemime de burada yer vermek istiyorum bu vasıta ile. 5 senedir İngiltere ve Avustralya’da yazılım uzmanlığı yapıyorum. Bu ülkelerde tanıdığım ve sektörün ileri gelenleri ile yaptığım sohbetler sırasında birbirlerini eleştirenler elbette oluyor ancak bu eleştirilerin aktarılma tarzı ile Türkiye’de insanların eleştirilerini aktarma tarzı çok farklı. Türkiyede sadece yazılım konusunda değil, her konuda insanlar birbirini kırmak veya sırf karalamak için dandik bir sebep bulup çıkartmada, sürekli birbirine çelme takma konusunda gereğinden fazla istekli görünüyor. Sitenin içeriğine ve vermeye çalıştığı mesaja bakmaksızın buldukları küçük bir ayrıntı ile uğraşıp zaman kaybetmek ve kaybettirmek daha çok biz Türklere has bir özellik gibi görünüyor.

Diğer ülkelerde bir kişi eğer bir problemi aktarıyorsa yanında 1 veya 2 tanede çözüm önerisi sunar ve cümle sonunda seçimi yine sana bırakmayı da ihmal etmez. Bu tip insanlar yıkıcı olmak yerine yapıcı olmayı, problem çözmeyi ve konu hakkında konuşmanın edebini biliyorlar. İşte bizim öğrenmemiz ve hayatımızın her aşamasında uygulamamız gerekenin de bu davranış tarzı olduğuna inanıyorum. Aslında bu tarzın eğitim ile de ilgisi var. Yani eğitim derken illaki üniversite veya yüksek lisans demek istemiyorum. İşlerini iyi bilen, sürekli okuyan, sektörünü takip eden insanların kendi işleri konusunda ki kültürleri yaptıkları işlere ve sohbetlerine de yansır doğal olarak. Eminim birbirimize bu tarzda yaklaşırsak ülke olarak şu ankinden daha hızlı bir şekilde ileriye gidebiliriz.

Posted in Bilişim, Türkçe.