Yoğun Besinli Gıda Üretimi

Her bitkinin bir aurası var. Kirliyan fotoğraflama tekniği ile bunu görebiliyoruz. Bitkinin mutlu ve hüzünlü olduğu anları da bilimsel olarak anlayabiliyoruz.

Bitki aynen insan gibi, iyi besleniyorsa aurası daha parlak ve enerjetik oluyor. Eğer yeterli beslenemiyorsa aurası da fazla ışık saçan türden olmuyor. Bu yayılan enerjiyi böcekler görebiliyor. Böcekler güçsüz, bağışıklık sistemi zayıf bitkilere saldırdığı bir gerçek, Fukuoka-San, Rex Harril gibi çiftçiler bunu gözlemlemiş.

Tiryak yaprağının aurası

Toprağımız güçlü değilse bitkimizin de güçlü olmasını bekleyemeyiz. Toprağın gücü ilkin içindeki minerallerden başlar. Yüksek briks ürün üretebilmek için her 1000 metrekarede bulunması gereken ana mineraller:

455 Kg Kalsiyum
46 Kg Magnezyum
46 Kg Fosfat
23 Kg Potasyum
3 Kg Nitrat
3 Kg Ammonia nitrogen

Bu yüzden önce mineral testi yaptırmanız ve eksik olanları tamamlamak için kalsiyum oksit (kireç), kaya tozu (fosfat) ve tavuk gübresi eklemeniz gerekiyor.

Bunları tamamladığınızda ikinci adım organik materyaldir. Toprağa gömülecek mutfak artıkları, kompost, malç gibi bitkisel artıklar toprağın organik materyal miktarını yükseltir.

Tabii arada bir sulama ile hem minerallerin hem de mikroskobik canlıların mobilize olması da sağlanır. Suyumuz klor barındırmayan, temiz yağmur suyudur.

Toprak altında çürümeye başlayan organik materyal bakterilerin işe başladığını haber verir. Daha sonra mantarlar, solucanlar ve binbir çeşit canlı bu partiye katılarak mineralleri ve diğer besinleri her yere taşırlar.

Toprağınız artık nefes alan, güçlü, üzerinde büyüyecek bitkileri besleyecek, yaşayan bir süper-organizmadır. Yumuşaktır, su tutar, drenajı iyidir.

Toprağın asiditesi besinlerin bitkilere gidip gitmeyeceğine karar verir. pH6,4 değeri toprakta çok önemlidir. Minerallerin bitki tarafından alınıp alınamayacağını pH belirler. 6,4 değeri sihirli bir değnek gibi neredeyse tüm mineralleri bitkiye sunar. Yukarıda ki adımları yaptıysanız, pH değerinin de 6,4’e yakın olması gerekir.

Şimdi bu süper toprağın üzerine atalık tohumlardan ekilebilir. Sakın ha GDO veya hibrit tohum kullanmayın yoksa yukarıda yaptığınız tüm çalışmalar boşa gitmiş olur. Atalarımızın yetiştirdiği, toprağımız ve yerel mevsimlerle evrim geçirmiş tohum bizim için en iyi tohumdur. Toprak henüz kendine gelmemişse, iyileştirmenin ilk yıllarında ise bitkilere yaprak gübreleri verilebilir. Bu sıvı gübreleri bitki yaprağından alınca briks seviyesinde yükselme olur. Gübrelerin tatbikinden sonraki gün yaprak briksi ölçülerek teyid edilir.

Gelelim hayvanlarımızda ve bizde oluşan hastalıklara. Hastalıklara yenik düşme sebebimiz vücudumuzun bağışıklık sisteminin mikroplarla başa çıkacak kadar güçlü olmayışıdır, değil mi? Örneğin keçilerin pek çok hastalığı mineral yetersizliğinden dolayı kaynaklanmakta. Peki hem biz hem de hayvanlarımız yüksek besinli gıdaları tüketirse doktor ve veteriner masraflarımız da düşmez mi? Hasta olmadan bir kış geçirseniz güzel olmaz mıydı?

Yani toprağa yapacağımız yatırım aslında doktor ve veteriner masraflarımızı kısacak. Gübre ve kimyasal harcamamızı kısacak. Tohum ve sulama masraflarımızı kısacak. Topraktaki karbon yükseldiği için mevsimleri bile düzelteceğiz.

Bir otlakta 20 briks yonca yetiştiğini varsayalım. Bu otlakta otlayan inek daha az yonca yer. Çünkü yediği yonca besleyici olduğu için fazla yeme ihtiyacı hissetmez. Yeme oranının yarı yarıya azaldığı gözlemlenmiş yani tek ineğin beslendiği yerden iki inek besleyebilirsiniz. Sonra bu inekten çıkacak sütte 20 briks olacaktır ki ben 16’ya bile razıyım, yapılacak peynirin tadına doyum olmaz. İneği silaj ve saman ile besliyor ve protein yoğunluklu bir besleme planı uyguluyorsak bu sefer sütte üre miktarı yükselecek ve briks okuması da yüksek çıkacaktır fakat suni bir briks değeri olacaktır; aynen hibrit tohumdan yetişmiş bitkilerin briks okumaları gibi. Doğal beslenmek bizim için ne kadar önemliyse, hayvanlarımız için de o kadar önemlidir.

Görülüyor ki sadece kendiniz için bir şeyler yetiştirmek bile isteseniz toprağı anlamak çok önemli.

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged , , .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.