Başlıyoruz…

Çiğ süt temin ettiğim arkadaşım Pazar günü için buluşalım dedi. Bu durumda bu pazar peynir yapıyoruz. Dolapların temizlenmesi, kazanların bakımı, süt bidonlarının yıkanması falan olacak önce. Alet edevatı bu akşam elden geçireceğim. Buzluktaki kültür stoklarımı zaten daha önceden temin etmiştim. Biraz daha mezofilik kültür hazırlamam gerekiyor o kadar. İlk peynirler ev için hellim ve beyaz peynir olacak. Akabinde sert ve uzun süre olgunlaşan bir kaç tane peynir yapıp gene beyaz peynir ve hellim ile devam edeceğiz. Böylece evde her zaman yemek için peynir olur.

Cumartesi günü de arıları yaptığım kovana yerleştirmek için fizibilite yapacağız bir arıcı arkadaş ile. Bir duman körüğü ısmarladım ve bir de kendime siyah tülden koruma şapkası yaptım. Zaten başka bir şeye de ihtiyacım yok. Arıları güzel biçimde aktarabilirsek kovan aktif hale gelecek. Bu iş sandığımdan uzun sürebilir zira Langstroth model kovanın peteklerini Üst Çıtalı Karakovana aktarmak için kenarlarından kesmek gerekiyor. Nasıl olacak bilmiyorum. Deneyip göreceğiz .Eğer başarısız olursak veya hiç olmayacak gibiyse, bahara kadar bekleyip sunni oğul verdirerek, elimdeki kovanı ikiye bölme yoluna gideceğim.

Kolay Gelsin.

Posted in Peynir, Türkçe.

6 Comments

  1. Hayirlisiyla okulu bitirince:) Zaten suan gida muhendisligi okuyorum, okul bittikten sonra sarapcilik yapmak istiyorum. Calismaya baslayinca Istanbuldan uzak bir yerde olucam. O zaman hem zamanim hemde yerim olur diye tahmin ediyorum.Kovan yapimi projeniz muthis birsey. Merakla takip ediyorum.

  2. Gıda Mühendisliği okumak içimde bir ukte olarak kalacak sanırım. Umarım Türkiye'nin kendine özgü üzüm çeşitleri ile mükemmel şaraplar yaparsınız. Her şeyin yerelini bulmanın mümkün olduğu ülkemde biz neden ithal şeyler arıyoruz bilmem. Keçinin, arının, ineğin, üzümün, peynirin yereli hep bizde mevcut. Ama yok saanen keçisi, yok hollanda ineği, italyan arısı, chardonnay üzümü, rokfor peyniri diye bir tarafımızı yırtıyoruz.

  3. Aynen katiliyorum. Herseyin en guzeli var ama ithal tutkusu inanilmaz. Italyanlar zeytini bizden alip zeytinyagi yapiyorlar ve dunya da bir numaralar. Ama biz duzgun islemeyi bilmedigimiz icin dunya zeytinyagi piyasasinda bir yerimiz yok. Ama artik isleri devir alan yeni yenil daha bilincli oldugu icin ulkemizde birseyer degilmeye basladi. Ama genede tarima ve hayvanciliga yeteri kadar onem verilmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.