Yazılım ve Kişilik

Code Complete kitabından çok güzel bir bölümü ve benim yorumlarımı yazmak istedim.

  • Kişisel karakteriniz yazılım üretmedeki kabiliyetinizi doğrudan etkiler.

Yazılımı üreten insanoğlu olduğuna göre kişisel karakterin yazılım üretme kabiliyetine doğrudan yansıması kaçınılmazdır. Hayatını nasıl yaşadığın, çevrenle ilişkilerin, ahlaki seviyen, davranış biçimlerin yaptığın işi doğrudan etkiler. Örneğin evinde dağınık yaşayan bir kişinin yazdığı kod da dağınık olacaktır vb gibi.

  • Bu karakterlerden yazılım alanında en işinize yarayacak olanlar ağırbaşlılık, merak, entellektüel dürüstlük, yaratıcılık, disiplin ve entellektüel tembelliktir.

Ağırbaşlılık yaptığınız hataları kabullenme ve ders alma etkilenmesini yaratır. Yaptığı hatalardan ders alan yazılım uzmanı bu hataları tekrar etmiyorsa yaptığı işin kalitesini yükseltmiş demektir. Ayrıca dışarıdan gelecek yardımları da ağırbaşlılık ile kabul eden kişi gene deneyimini ve yaptığı işin kalitesini yükseltecektir.

Entellektüel dürüstlük ise yaptığınız işte size gelen yardımlara hakettikleri saygıyı göstermek, sizinle beraber çalışanlara her zaman saygılı davranmak demektir. Örneğin Ahmet’in size yardım olması için yazdığı bir fonksiyonun tepesine kendi isminizi yazmanız ayıptır. Ya da blogumdan dümdüz kopyaladığınız bir yazıyı isim yada link vermeksizin forum sitenizde yayınlamanız ahlaksızlıktır. Yapılan işin kredisini kimin hakkıysa verin, dünyanın sonu gelmez merak etmeyin. Yada birileri çıkıp ta bunu da buradan kopyalamışsın dediğinde yerin dibine girip rezil olmak daha iyi gelebilir veya hiç yakalanmayabilirsiniz de. Hiç yakalanmayacağınızı düşünüyorsanız sizi Allaha havale ediyoruz, yok yakalansam bile banane diyorsanız size ar damarı nakli öneriyoruz.

Entellektüel tembellik, tembellik yaptığınız anlarda bile bir problemi düşünmek ve farklı çözümler aramaktır. Yada yaratıcılığınızı kullanarak üreteceğiniz bir iş fikrine çeşitli kullanım alanları bulmaktır. Dışarıdan tembellik yapıyor gibi görünürsünüz fakat beyniniz tam gücüyle çalışıyordur.

  • Süper yazılımcı olmanın Allah vergisi bir yetenek ile ilgisi yoktur. Aksine kendini adamak ve kişisel gelişme ile ilgisi vardır.

Yazılım ve bilgisayar dünyasının her geçen yıl biraz daha ilerlediğini ve yeni teknolojilerin ve tekniklerin mantar gibi türediğini düşünürsek, kendimizi geliştirmek için harcayacağımız zamanın değerini sanırım daha iyi anlayacağız. Düşünün ki iyi bir bilgisayar için yatırım yapıyoruz ama kendimizi geliştirmek adına bir yatırımda bulunmuyoruz. Kimin belli bir kurs planı var? Önümüzdeki yıl için eğitim planlarınızı belirlediniz mi? Hangi kitapları alacağınızın veya hangi yeni teknolojileri öğrenmek için çalışacağınızın planını yaptınız mı? Yoksa önünüze ne pilav koyarlarsa yemek için elde kaşık bekliyor musunuz?

  • İşlenmemiş zeka, deneyim, sağlam karakter ve altıncı his yarar sağladığı kadar zarar da verebilir.

Eğer at gözlükleri ile doğru bildiğiniz şeylere bağlıysanız ve değiştirmek için gelen yorumları kulak arkası ediyorsanız bu artık sizin yeni teknolojileri öğrenme ateşinizi söndüğüne işarettir. Yada bulunduğunuz ortamın monotonloğu ve kemikleşmiş işleme modeli sizi de etkilemiş demektir. Bu kabuğun dışına çıkmak ve yeni bilgi ve teknikler için arayışa girmek için vakit kaybetmeyin.

Sezgileriniz ile hareket ederken unutmayın ki bir mayın tarlasında yürüyorsunuz. Sezgilerinizi hemen ilan etmeden evvel, önce bir kodunu yazın sonra ünite testini de yazın ve size kazık atmayacak bir arkadaşınıza gösterin ve test ettirin. Test edilmiş ve onaylanmış bir düşünce artık bir ürün haline gelmiştir ve kullanıma hazırdır. Atalarımızın söylediği gibi bazı düşüncelerin pişmesi için üstüne bir gece uyumak gereklidir.

Çok sağlam karakteriniz esnekliğe izin vermiyorsa sizin için tehlikeli olabilir. Yıllarca o sağlam karakterdeki doğru zannettiğiniz davranış biçimleri yanlış olabilir yada zaman içerisinde geçerliliğini kaybetmiş olabilir. Değişime açık olmak her zaman iyidir.

Zeki olabilirsiniz fakat yöntem bilmiyorsanız aklınıza gelen fikirleri hayata geçirmek zor olabilir. İşlenmemiş zekanın işleneceği yegane yer eğitim kurumudur. (evrenkent, kurs, hayat, çevre, aile, kitaplar, kaldırım fakültesi vs.) Bilgiye açık ve aç olmak yeterlidir. Öğrenilen yöntemlerin nasıl kullanılacağı ve teorinin pratiğe nasıl uygulanacağı düşünmeniz gereken tek şeydir. Yani öğrenirken şu yaklaşımı ele alın “ben bunu nasıl hayatımda/işimde/ailemde kullanırım ki bana faydası olsun”. Bunun bir sonraki aşaması ise “bu yöntemi çok güzel kullandım, acaba daha iyi ve verimli hale gelmesi için bir şeyler yapabilir miyim?” sorusunun sorulması ve akabinde süreç iyileştirmeye gidilmesidir.

  • Pek çok yazılımcı kendini geliştirmek için aktif olarak yeni bir bilgi yada teknik arayışı içine girmez. Bunun yerine yaptıkları iş içerisinde tesadüfen buldukları yeni bilgilerle yetinirler. Eğer zamanınızın küçük bir bölümünü yeni kitaplar veya teknikleri anlatan yayınları okumaya adarsanız bir kaç ay yada yılda kendinizi sürüden rahatça ayırt edebilirsiniz.

Kendini yazılım uzmanı sanan pek çok kişi var ve senin bunlardan farkını ayırt etmek güç mü oluyor? Hem işveren hemde kendin için bu ayrımı yapmak güç oluyorsa artık bunun için bir şeyler yapmanın vakti geldi demektir. Her gün belli bir kısım zamanı yeni bilgi ve teknolojileri öğrenmek için harcamalısın. Bir günlük tutup bu öğrendiklerinin ve öğrenmek istediklerinin bir seceresini tut. Ayrıca planlı olması açısından 3 aylık yada 6 aylık planlar yap ve ne öğreneceğini planla. Yılda en az iki kez bir kursa katıl. Yada bir üniversite ile anlaşıp yılda bir ders al konunla alakalı. Çok geçmeden göreceksin ki sürüden ayrılmış ve daha yeşil otluklar için yelken açmışsın.

  • İyi karakter sahibi olmak doğru alışkanlıkları seçmekten geçer. Alanında mükemmel bir yazılım uzmanı olmak istiyorsan doğru alışkanlıkları seç gerisi zaten gelecektir.

Yazılım sektöründe kullanılan ve yazılı olmayan standartlar vardır. Bu standartları bulup çıkarmak ve kendi işinde kullanmak yaptığın işin kalitesini yükseltir. Kalite yükseldikçe sana maaş artışı yada mevki yükselmesi olarak geri döner (dönmüyorsa firma değiştirmek şarttır). Kendi uyguladığın bu yöntemlerde süreç iyileştirmesine gidip zamanın gerekliliklerine göre değişimler yapmak daha da ilerlemeye neden olur. Yaşam tarzın ve hayat standardın yükselmeye devam eder. Yeni öğrendiğin teknikleri de bir şekilde iş hayatında kullanıp verim alabiliyorsan ne mutlu sana.

Code Complete kitabını her okuduğumda aklımda yeni fikirler beliriyor yada bir problemime çözüm buluyorum. Bu kitabı her kese tavsiye ederim.

 

Posted in Bilişim, Türkçe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.