İzinsiz kullanma!

Yazdığım bazı yazıların örütbağında iznim olmadan kullanıldığını gördüm. Hatta kaynak bile belirtilmemiş kimilerinde ve sanki kendileri yazmış gibi gösteriyorlar. Örütbağı aleminde kimin kimden aldığı zaten iyicene karışmış durumda ama buna bir dur demenin vakti geldi sanırım. Eğer blogumda gördüğünüz bir yazı veya haber ilginizi çektiyse ve kendi blogunuzda kullanmak istiyorsanız en azından lütfen kaynağını link vererek belirtiniz. Bu şekilde “Trackback” olarak yazının altında sizin linkiniz belirecektir ve okuyucular konu ile ilgiliyse Trackback linkleri ile sizin sitenize ulaşıp sizin konu hakkındaki görüşlerinizi okuyabilir. Buda daha iyi bir okuyucu deneyimi yaratır. Karşıt fikirler daha iyi ortaya serilir. Okuyucu karşıt fikirleri öğrenme fırsatı bulur.

Okuduğum haber siteleri http://turk.internet.com ve http://www.dotnetkicks.com dışında sektör ile ilgili 49 yabancı ve 39 Türk blogunu okuyorum (bunlar son temizlikten sonra kalanlar). 1000 tane blog okuduğunu söyleyenlere pek inanamayacağım çünkü okuduğum bloglar günlük ortalama 400 civarında yazı üretiyor ve tamamını bir günde okumak neredeyse imkansız. Özellikle tüm gün çalışan, evli ve çocuklu biri için imkansız. Bu bloglarda gördüğüm ve değer verdiğim yazı, haber ve ipuçlarını paylaşmak istersem de kesinlikle kaynak belirtirim.

Yazdıklarımı alıp kullanmak zaten serbest, ama kaynak belirtmezseniz bu biraz ahlaksızlık oluyor. Ayrıca diğer bloglara link vermeniz sizin blogunuzun değerini arttırır. Kişilerin sizi bulması kolaylaşır. Daha fazla kitleye ulaşırsınız. Kaynak belirtmemenin sebepleri de olabilir, örneğin kişisel problemler veya ilk ben buldum desinler veya fikre karşıt olmanız gibi. Örütbağında ilk sizin bulduğunuz bir site, haber vs. gösterebilir misiniz? Biraz zor, o haberi ilk sizin yazmanız gerekir ki ilk siz bulabileseniz.

Link vermeme sebebiniz ne olursa olsun haberin kaynağını belirtmek ahlak çerçevesi içinde uygulanması gereken bir davranıştır. Lütfen kaynak belirtelim ve link vermekten kaçınmayalım. Elit bir tartışma ve fikir alışveriş ortamı yaratmak istiyorsak en azından bunu yapalım.

 

Posted in Bilişim, Türkçe.