Açık Kaynak = Düşük Maliyet?

Türkiye’de açık kaynak yazılıma karşı firmaların takındığı tutumu bilirsiniz. Hiç bir firma açık kaynak kullanmak için belirli bir çaba ve bütçe ayırmaz. Genelde açık kaynak kullanmak için atılımda bulunan firmalarda bu konuda hiç para harcamayacaklarını düşünürler. İster açık kaynak kullanın ister ücretli yazılım, hemen hemen aynı bütçeyi harcamanız gerekir aslında. Lisans ücretlerini ödemeyeceğinizden dolayı Açık Kaynak için olan bütçe biraz daha düşük olabilir tabii.

Açık Kaynak her zaman düşük maliyet anlamına gelmez. Sistemlerin çalışır tutulması, bakımı, isteğe özel değişikliklerin yapılması ve güncellemelerin uygulanması gibi konularda gene uzmanlara ihtiyaç olacaktır.

Peki nedir Açık Kaynak kullanmak ile kazancımız? Öncelikle şöyle düşünün. Firmanızda 3 kişi açık kaynak sistemleri ayakta tutmak için çalışıyor olabilir ama aslında arkanızda o açık kaynak projeye destek veren herkes vardır. Bir sorun çıktığında veya yama gerektiğinde bunu çok hızlı biçimde elde edebilirsiniz. İş dünyasında vakit=nakit olduğuna göre göz ardı edilmemesi gereken bir özellik.

Öte yandan sistemin girdi çıktılarını ve içinde dönen olayları bildiğiniz için güvenilir bir yazılım kullandığınızı düşünebilirsiniz.

Diğer bir özellikte sistemi kendi istekleriniz doğrultusunda değiştirebiliyor olmanız. COTS uygulamalarda bulamayacağınız bir özellik.

Mevcut sistemler ile entegre ederken de rahatlık yaşayacaksınız çünkü istediğiniz değişikliği yapma imkanınız var.

Sonuç olarak maliyetler düşmüyor belki ama elinizde isteklerinize göre değiştirebileceğiniz, esnek bir altyapınız oluyor. Sizin firmanızda kullanılan açık kaynak yazılımlar var mı? Buraya yorum atarak bunları belirtmek ister misiniz? Firma ismini saklı tutmayı unutmayın (gerekiyorsa).

Posted in Bilişim, Türkçe.