IIS7 ve yeni PHP modülü

Microsoft’un basın açıklamasına göre IIS7 ile PHP bileşenlerinin eski PHP CGI modülünden maksimum 25 kat daha hızlı çalışabileceği bir modül geliştiriliyor.

Scott Guthri’den aldığımız bilgiye göre Zend firması ile yakın temasta bulunarak gerçekleştirilen bu modül PHP geliştiricilerine oldukça hızlı bir sunucu ortamı yaratacak. Ayrıca IIS ekibinin başı Bill Staples da nasıl kullanılacağı hakkında mükemmel bir yazı yazmış.

PHP geliştiricilerinin IIS7 ile daha da entegre olabilmesi ve IIS7 ile ASP.NET’in güzellliklerinden yararlanabilmesi için geliştirilmiş bu modül pek çok ekstra imkanı PHP uzmanlarına sunuyor. IIS7 ile gelen “Output Caching” özelliğini kullanabilme, ASP.NET’te olan “membership” ve “role management” sistemlerine entegre olabilme gibi (bunun sebebi IIS7 ile ASP.NET HttpModule sunucuya gelen her istemi uzantısına bakmaksızın çalıştırabiliyor ve nesneleri kullanıma sunuyor). Tabii ki PHP ile yazılmış açık kaynak uygulamalarınızın her sunucu ortamında çalışabilmesini istiyorsanız bunları pek kullanmayacaksanız. Ama heralde Microsoft’un da bu modül ile düşündüğü hedef pazar, açık kaynak uygulumaları değildir. Örneğin PHP Japonya’da kurumlar tarafından çok kullanılan bir dil (iş arama sitelerinden özümsediğim bir bilgi). Hemen hemen her devlet teşkilatı PHP ile bir şeyler yapıyor. Sanırım bu modül işlerine yarayacak bir modül olacaktır.

Öte yandan 25 kat hızlı çalışma olayı acaba Apache sunucuları ile karşılaştırıldığında ne kadar iyi veya kötü. Benim bu performans değerlendirmesini yapacak zamanım yok ama yapan bir babayiğit çıkarsa sonuçları burada yayınlayacağımdan emin olun.

Sonuç olarak bu bence çok büyük bir haber ve gelecekte oluşturacağımız entegre sistemler için bir belkemiği durumunda. Yazılım dili savaşları yapılırya hiç gereksiz yere. Bırakın ahkam kesmeyide en iyi entegrasyonu nasıl yaparız diye düşünün. Yarın öbürgün farklı altyapılar kullanan iki firma arasında veri alışverişini nasıl yapacağınızı ve müşterileri nasıl memnun edeceğinizi düşünün. Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırmak için bir amaç olmaktan çıkıp araç olsun.

Posted in Bilişim, Türkçe.