Subtext 1.5 çıktı

Subtext 1.5 sürümü yayınlandı. Yeni sürümde pek çok bug fix, yeni arayüzler ve yeni arayüz özellikleri var. Bir kaç gündür yazacaktım bunları ama kendi derdime düştüğümden yazamadım. Benim oluşturduğum bu arayüzde proje içine dahil edildi.

Benim arayüzümde ki yeniliklere bir bakalım:

1- CoComment desteği. Farklı sitelerde bıraktığınız yorumların seceresini tutan bir servis. Maalesef benim arayüzdeki arama butonu yüzünden bende yok. Çünkü CoComment olayını etkinleştirince CoComment butonu arama butonunun altında çıkıyor. Nerede nasıl çıkacağını daha iyi anlayınca dahil edeceğim.

2- Avatar desteği. www.gravatar.com yada www.email2face.com sitelerinde avatarınız varsa ve yorum atarken bu e-posta adresini kullanıyorsanız, resminizi gösterebiliriz. Bunlardan sadece birini etkinleştirebiliyorsunuz sanırım. Ben www.gravatar.com avatarlarını kullanıyorum. Hüseyin‘in blogunda yorum atarken farkına vardım, WordPress’de de aynı muhabbet var.

3- Live Comment Preview, yazdığınız yorumların nasıl görüneceğini göndermeden evvel görebilirsiniz.

4- Benim arayüze eklediğim bir kaç yenilik ise del.icio.us, www.redd.com veya www.digg.com gibi bookmark sitelerine direk bookmark atabilmeniz.

5- Yazıcı dostu, bu tamamı ile bir CSS uygulaması. Artık sayfaları yazıcıdan basarken sadece gerekli kısımları basacaksınız. İsterseniz deneyin. Internet Explorer veya Firefox’daki Print Preview seçeneğini seçip yazıcıdan nasıl çıkacağını görebilirsiniz. Notları yanında taşımak isteyenler için ideal.

6- Artık yorum atarken e-posta adresi de girebiliyorsunuz.

7- Her kategori için bir RSS var. Bu zaten vardı ama benim arayüzde yoktu. Sadece istediğiniz kategoriye bir RSS okuyucu ile bağlanabilirsiniz.

8- ATOM desteği. Buda zaten vardı ama benim arayüzde yoktu. RSS yerine ATOM kullanan varsa bunu kullanabilir.

9- XFN desteği. Yukarıda verdiğim Hüseyin kardeşin linkinin üstine fare ile geldiğinizde bir takım bilgiler çıkıyor. Bunlara web dünyasında microformat deniyor ve pek çok yerde kullanılıyor.

Bu arayüzü IE ve FF için biraz daha uyumlu hale getirdim. Son halini buradan (Türkçe, İngilizce) indirebilirsiniz.

Posted in Bilişim, Türkçe.