Acil Durumlar İçin Tohum Bankası

Diyelim ki süpermarketler, pazarlar belli sebeplerden dolayı gerekli tedariki sağlayamadı ve genel olarak bir gıda yoksunluğu baş gösterdi. Gıda egemenliğiniz olmadığı gibi gıda güvenliğiniz de yok.

Bahçenizde iki domates, üç havuç yetiştiriyorsunuz ama hiç düşündünüz mü eğer gerçekten bahçenizden gelen ürüne güvenseydiniz nasıl bir tasarım yapardınız ve neler yetiştirmeniz gerekirdi?

Elimizde her zaman belli tohumların olması bu yüzden çok önemli. Nasıl bir medeniyetin büyüyüp kök salması, kendi kendine yetmesiyle bağlantılıysa, sizin de birey ya da aile olarak aç kalmamanız ve olası felaket, sabotaj, savaş, salgın gibi krizlerden hızlıca refaha çıkmanız için gereken şey elinizde bulunan tohumlar ve bir toprak parçasıdır.

Tohum topraktan önce geliyor. Toprak, kriz anında sizin olmayabilir. Başkasının toprağına veya ortak bir alana da ekim yapılabilir. Ama tohum yoksa gıda da yok demektir.

İşte bu sebeplerden dolayı elinizde belli tohumların olması gerekiyor ama bu tohumları neye göre seçeceğiz?

Benim önerim şu şekilde:

Patates, mısır, baklagiller, fasulye, buğday, arpa, kabak, pirinç, lahana, yer elması, havuç, turp gibi bir yemek tabağının çoğunluğunu dolduracak nişastalı ve doyurucu gıdaların tohumları olmalı. Bunlar tabağın %40 ile %50’sini doldurur. Bu gıdalar genelde kalorinin çoğunu aldığımız gıdalardır. Bahçenin %65 ile %70 kısmı bu tür gıdaları yetiştirmek için ayrılmalıdır. Patates tohumu da dahil olmak üzere elimizde bu tohumların bolca bulunması çok önemlidir.

Lahana, pazı, ıspanak, yemişler, üzüm, kereviz, mantarlar ise genel besin sebzeleridir. Bazıları lifli, bazıları ise farklı tatlar katar. Bahçenin %30’u bu gıdalara ayrılmalı ve tohumları her daim elimizde bulunmalıdır.

Maydanoz, dereotu, acı biberler, kişniş, roka, soğan, domates, marul, salatalık, sarımsak ise ek tatlandırıcı olarak görev yaparlar. Bahçede kardeş bitki olarak yetiştirilse yeterli olur.

Çok yıllık bitkilerden çay olarak kullanılabilecek ıtır, kurt yemişi, çilek, ada çayı, karahindiba yaprakları, biberiye gibi bitkiler ise enteresan karışımlar yapmak için kullanılabilir.

Tıbbi bitkilerden Aloe vera kaktüsü ve diğer aklınıza gelebilecek bitkiler de tasarıma eklenmeli ki kendi ilacınızı yapabilin. Tohum olmasa da bir saksı da yedek olarak bulunmalı.

Tabii bunların yanında meyve ağaçlarınız, yemiş çalılarınız olması da gıda güvenliğinizi perçinler.

Ek olarak gıda amaçlı avlanmak için gerekli bir kaç olta, ağ, bir tüfek, sapan, ok veya kapanlar da işinizi kolaylaştırabilir ve size gıda sağlayabilir.

Kendi gıdasını üretebilen bir toplum hiç kimseye boyun eğmez.

Posted in Permakültür, Türkçe and tagged , , .

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.